Vzdušná kancelář může zvýšit produktivitu práce o 10 %

Rubrika: Interiéry
Jana Brožková (Bydlet.cz), 30.05.2019
Nezaměstnanost je nejnižší za posledních 22 let. Podle Grafton Recruitment je ve své práci spokojeno 72 % Čechů, což je o 12 % víc než v předchozím roce. Kvalitní pracovní prostředí se stává důležitou konkurenční výhodou. Zaměstnanci se totiž o pracovní prostředí zajímají a jejich nároky rostou. Mezi klíčové aspekty patří kvalita ovzduší.

České rada pro šetrné budovy uvádí, že dostatečné množství kvalitního vzduchu zvyšuje produktivitu pracovníků o téměř 10 %.  Základem dobře větrané kanceláře je klimatizace. Společnost M2C, která provozuje služby integrovaného facility managementu, eviduje během nárůstu teplot vyšší poptávku po klimatizacích, a to jak mobilních tak pevně instalovaných. Špatně nastavená klimatizace ale může napáchat více škody než užitku. Přílišný rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou vede k problémům s dýchacími cestami a k bolestem hlavy.

Otevřít okno není nejlepší
Intuice během letních veder velí otevřít okna. „Tím se ale do místností dostává daleko více prachu, alergenů a hluku. Vzniká průvan a velmi rozdílná teplota, než ve zbytku kanceláře, což je nepříjemné pro osoby sedící u okna,“ uvádí konzultant v oblasti kancelářského prostředí společnosti CBRE Filipa Muška.  Klimatizace se svojí sestavou filtrů a zvlhčovačů poskytuje kvalitnější vzduch než ten, který dýcháme venku nebo doma.

Dobře nastavená klimatizace je základ

Podle Martina Turka, ředitele facility managementu M2C,  by teplota neměla přesáhnout rozdílu 7 stupňů. Během chlazení je nutné neotevírat okna a omezit tak přístup teplého vzduchu. Teplotu je ideální nastavit v rozmezí 22 až 24 stupňů v létě, v zimě pak o dva stupně méně. Jde ale o individuální záležitost. „Dnes již klimatizace z větší částí umí sami upravit potřebný výkon, není tedy nutné její časté vypínání. To navíc omezuje životnost klimatizace“ uvádí Turek s tím, že důležitý je i pravidelný servis, jinak hrozí množení bakterií.

Během veder pomohou i systémy stínění a venkovní i vnitřní žaluzie.  Ze studie Světové rady pro šetrné budovy má vliv na zdraví i světelné klima. Dostatek denního světla v kancelářích prodlužuje spánek o 46 minut, čímž zvyšuje jeho kvalitu a kvalitu života obecně. Dobře řešené akustické prvky prostoru zvýší míru pracovní výkonnosti o 52 %.  Důraz je třeba klást také na ergonomii pracovního prostoru, protože 20 % onemocnění pohybového aparátu vzniká právě z důvodu špatného rozložení pracovního místa.

Opravdu kvalitní kancelář poznáte například podle certifikace WELL, která hodnotí osvětlení, kvalitu vzduchu nebo použité materiály.

 

 

 

 

 

 

 

 

Názory na článek  Vzdušná kancelář může zvýšit produktivitu práce o 10 %
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry