Kotlíkové dotace byly vyčerpány během minut!

V pondělí 3. června v deset hodin dopoledne začal přijímat žádosti Středočeský kraj. „Během dvou minut jsme přijali 5610,“ řekla Helena Frintová ze Středočeského krajského úřadu. Tím byla prakticky vyčerpány alokované prostředky. Stejnou zkušenosti má Moravskoslezský kraj, který vyhlásil výzvu v dubnu. „Půl miliarda, kterou jsme měli k dispozici, zmizela během necelé minuty hned první den. Vystačí na přibližně 3 a půl tisíce žádostí. Je jasné, že je nutné alokaci výrazně navýšit. Stále platí příslib pana ministra, že bude na vládě prosazovat, aby náš kraj dostal další prostředky,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Největší zájem očekávají firmy, které provádí samotnou instalaci právě kolem vyhlášení výzev. „Všichni mají dost času, a jak se začne blížit termín, rozhodnou se i ti, kteří o tom jen teoreticky uvažovali, a to je pak fofr. I zde platí jednoduché pravidlo, kdo dřív přijde…,“ říká Aleš Prokopec z firmy Propuls Solar. To je zároveň ta chvíle, kdy se majitelé nemovitostí rozhodují o tom, jaký druh vytápění zvolí. „Pořád platí, že se rozhodují z velké části podle toho, co jim poradí technik na místě,“ říká Pavel Fohler z firmy CDP Ivory, která zařizuje následnou distribuci pelet až ke kotli a pro kterou je tedy zásadní, jak se zákazníci rozhodnou na začátku procesu. Ve třetí vlně jsou podporovány kotle na biomasu s ruční i automatickou dodávkou paliva, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle.

Stejné poznatky mají v Karlovarském kraji, kde vyhlásili výzvu jako první. „Zájem je veliký. Dle předběžných průzkumů kraje lze očekávat minimálně 250 žádostí o dotace,“ říká Jana Pavlíková, tisková mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje. Kraj má alokovaných 68 709 korun s minimálním počtem 669 výměn. „Jedná se o částku za předpokladu dodržení Ministerstvem předpokládané struktury žádostí o dotace. Bude-li např. zájem výhradně o kotle s nejvyšší podporou, počet možných podpořených výměn bude nižší. Kraj přiděluje dotaci žádostem dle pořadí do vyčerpání alokace,“ dodává Jana Pavlíková.

Dotace mohou dosáhnout až 120 tisíc korun a v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší ještě o 7 a půl tisíce více. Netýkají se kotlů na uhlí ani kombinovaných spalujících vedle uhlí i biomasu. Provoz kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním bude totiž v září 2022 zcela zakázán. Ten kdo si pospíší, může topit s novým kotlem ještě letos, většina však zrealizuje fyzickou výměnu po topné sezoně na jaře příštího roku.

Dotace na kotel můžou dosáhnout až na 120 tisíc, v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší ještě o 7 a půl tisíce více. Přitom kvalitní kotel na pelety můžete pořídit za cenu okolo 60 tisíc korun bez DPH. Včetně instalace byste se měli vejít do maximální hranice uznatelných nákladů.

 Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Technika