Vakcín proti chřipce bude letos dostatek a budou účinnější

Jana Brožková (Bydlet.cz), 8.08.2019
Svaz zdravotních pojišťoven ČR ověřil u dodavatelů chřipkových vakcín jejich dostupnost. Pro chřipkovou sezónu jich zvládnou dovézt potřebných 600–650 tisíc. Cena za dávku zůstane přibližně 250 korun, půjde zároveň o vakcínu účinnou proti čtyřem kmenům namísto dřívějších tří. 

„V letech 2017 a 2018 se dovážely především trivakcíny, a s objednáváním a distribucí byly někdy obtíže. Pro letošní rok nás výrobci vakcín Sanofi Pasteur a Mylan ujistili, že potřebné množství mohou do ČR přivézt a tetravakcíny budou v potřebném období k dispozici. Pozitivní je zároveň to, že nová účinnější vakcína bude mít díky úspěšné dohodě s výrobci stejnou cenu za dávku jako v minulých letech, tedy 250 korun,“ řekl prezident SZP ČR Ladislav Friedrich.

Celkové potřebné množství dávek pro Českou republiku je 600 až 650 tisíc dávek. Toto množství dávek dlouhodobě pokrývá v ČR potřebu očkovat potřebné skupiny nemocných s chronickým onemocněním či jinou indikací i zájemce ostatní, dle zkušeností z předchozích let.

Do ČR bude dovezena tzv. tetravakcína, tj. očkovací látka obsahující 4 kmeny chřipky. Obecně tato vakcína má vyšší účinnost než vakcína s menším počtem chřipkových kmenů. V předchozím roce byla dostupná i vakcína se třemi kmeny, ta již však nebude pro nadcházející sezónu dovezena.

Vakcíny se začnou do ČR dovážet v první polovině září 2019, lékaři mohou u distributorů vakcíny objednávat již nyní.

•••

Svaz zdravotních pojišťoven sdružuje všech 6 zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven v České republice. Svaz hájí společné zájmy zdravotních pojišťoven a jejich klientů ve vztahu ke státním organizacím, profesním svazům a poskytovatelům zdravotní péče s hlavním cílem zkvalitňovat služby pro své klienty. Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny poskytují služby pro cca 4,7 mil. pojištěnců.


Názory na článek  Vakcín proti chřipce bude letos dostatek a budou účinnější
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy