dTest zjišťuje: jak v testech obstály sušičky prádla?

Důležitá je i účinnost kondenzace S podzimem přicházejí i zahrádkou vybavené domácnosti o možnost sušit prádlo venku, a tak se ke slovu dostávají buď místo zabírající přeplněné sušáky, nebo sušičky. Právě na ně se zaměřil nezávislý spotřebitelský časopis dTest, který u 20 nových modelů prověřil kvalitu sušení, účinnost kondenzace, obsluhu a další pro domácnosti důležité parametry. Zatímco výsledky přesnosti sušení byly u většiny modelů velmi dobré, za délku programu padaly výrazně horší známky, u třetiny modelů dokonce nedostatečné.

S problémy se odborníci potýkali, i pokud šlo o obsluhu. 

Stejně jako v domácnostech, zamířily i v laboratořích do bubnu dva typy náplně – bavlněný textil v podobě prostěradel, potahů na polštáře, trik, ručníků nebo džínů, ale také umělé materiály jako trika z polyesteru a košile ze směsi bavlny a syntetiky. „Zkoušky, jimiž sušičky prošly, měly za cíl zjistit, nakolik rovnoměrně a zároveň přesně moderní spotřebiče prádlo vysuší, tedy nakolik se bude výsledná zbytková vlhkost lišit od té požadované. Ta je u bavlny 0 % a u syntetiky 1 %,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Dobrou zprávou je, že v této zkoušce obstála naprostá většina modelů, a to dokonce s velmi dobrými nebo dobrými známkami. Větší problém s umělými vlákny měly jen sušičky Candy CBTD 7A1TE-S a Hoover ATD HY10A2TKEX-S, a to hlavně při rovnoměrnosti sušení, za které si vysloužily nedostatečnou. Nedostatečná padla i za rovnoměrnost sušení bavlněného prádla, konkrétně džínoviny, která byla nad síly modelu Whirlpool FT M10 81Y EU

Suché prádlo i domov

Dalším důležitým faktorem je i účinnost kondenzace. Ta vypovídá o tom, kolik procent vody z prádla se přesunulo do nádrže na kondenzát, a zajímá hlavně domácnosti bojující s plísněmi nebo obtížným větráním. Právě pro ně může být sušička velmi užitečným pomocníkem. Například u modelu LG RC91U2AV2W, který vévodil této kategorii, skončilo v nádrži sušičky až 98 % z prádla zachycené vlhkosti. Modelů s více než 90% účinností kondenzace bylo navíc
v testu hned několik.

Žehličku neodkládejte

Zatímco sušáky můžete při pořízení sušičky odložit, žehlicího prkna se nezbavujte. „I když se mezi testovanými modely našlo hned několik, které si vysloužily dobré hodnocení, košile v nich usušené lehké přežehlení potřebovaly, a to především na zadních dílech,“ upozorňuje Hana Hoffmannová. Více práce měli laboratorní experti s žehlením košil z již zmiňovaného modelu sušičky Candy CBTD, která si za mačkání vysloužila nedostatečnou.

Žádný spěch

Achillovou patou mnoha sušiček se ukázala být délka sušení. Za tu si naprostá většina testovaných modelů nevysloužila lepší než uspokojivé hodnocení, třetina v testu dokonce úplně propadla. Na samém chvostu skončil model Hoover DX H9A3TCES-S, jemuž sušení bavlněné náplně trvalo více než 4 hodiny. Nejčastější doba nutná k vysušení bavlny se přitom pohybovala kolem dvou a půl hodiny. Vítězem v této kategorii se tak stal jediný zástupce sušiček s klasickým topným tělesem, tedy Whirlpool WTD 850B W EU, který bavlnu vysušil za necelé dvě hodinky a k vysušení syntetiky mu stačila dokonce jen hodina. Je ale třeba podotknout, že jediný testovaný zástupce modelů s klasickým topným tělesem patří do energetické skupiny B a k předvedenému výkonu spotřeboval dvojnásobné množství energie než ostatní modely, jimiž byly kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem. Ty patřily z hlediska energetické náročnosti do skupiny A+++ nebo A++ a také v testu si co do spotřeby elektrické energie vedly dobře nebo velmi dobře.

Uživatelsky nepřívětivé prvky

V případě sušiček hraje velmi důležitou roli také ovládání či běžná údržba, nemluvě o snadném otevírání a dovírání dvířek. Při použití v laboratoři však hned sedm modelů získalo za obsluhu pouhé dostatečné hodnocení, tedy nepopulární čtyřku. Jedinou nedostatečnou udělili laboratorní pracovníci sušičce Candy CBTD, u níž bojovali například s nedostatečně se rozevírajícími dvířky nebo s čištěním filtru žmolků. Použití spotřebiče jim neusnadnily ani popisky, pro jejichž přečtení bylo třeba se pořádně ohnout. Jsou totiž umístěné pod ovládacím knoflíkem přístroje, který nemá tvarovaný úchop. 

Tip na závěr

Nechcete-li při použití sušičky zbytečně zatěžovat vaši peněženku a potažmo i životní prostředí vysokou spotřebou, budou se vám hodit následující doporučení. „Vybírejte přístroje s tepelným čerpadlem a důsledně pečujte o filtry žmolků, případně o další filtry,“ radí Hana Hoffmannová.

Více informací o testu vysavačů najdete na www.dtest.cz/susicky

 Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Technika