Jak správně používat krbová kamna

Krbová kamna Nordica Gaia

Jak být při topení nezávislým? Možností je instalace nezávislého zdroje vytápění. Tím nejběžnějším je montáž kamen, krbu či krbových kamen. Při správném výběru ušetříte tisíce korun ročně a navíc díky spalování obnovitelných zdrojů, zejména dřeva, štěpků či dřevěných briket, se chováte šetrně k přírodě. V kamnech, která umí toto palivo dokonale využít, totiž zůstane pouze jedno procento popela.

„Krbová kamna jsou samostatně stojící, topí se v nich výhradně dřevěnými briketami nebo ekobriketami. Nedoporučuji uhlí – velmi často se stávalo, že se v kamnech vytvořil tak vysoký žár, že se propálila a zničila,“ vysvětluje Marcela Bínová, specialistka na kamna a topení v projektových marketech Hornbach. Každopádně se vždycky doporučuje do místnosti, kde stojí krbová kamna, umístit požární čidlo. Alternativou ke krbovým kamnům jsou krbové vložky, ty je ale nutné ještě obestavět a třeba i obložit, například keramickými kachlíky. Vložka pak vypadá jako uzavřený krb. Je možné ji také vložit do již existujícího otevřeného krbu.

Cenový rozdíl krbových kamen se odráží na kvalitě:

  • Kamna s obyčejným spalováním jsou nejlevnější variantou, která využívá max. 50 – 60 % energie na teplo, zbytek „vyletí komínem“.
  • Kamna s terciálním spalováním jsou dražší, ale dokáží využít 76 – 90 % energie, vyšší investice se tak brzy vrátí peněžence i přírodě.
  • Teplovzdušná kamna – díky cirkulaci vzduchu kamna nasávají studený vzduch, ohřejí jej a teplý ho vyfukují zpět do místnosti, rychleji tak vytopí místnost.
  • Sálavá kamna se po zatopení rozpálí a sálají teplo kolem sebe.
  • Kamna s nuceným oběhem vzduchu mají zabudovaný ventilátor, který rozvádí horký vzduch po domě. Potřebujete jen teplovzdušně zabudované potrubí, tvarovky, sběrače s filtry a ideálně odborníka, který vše sestaví.
  • Kamna s teplovodním výměníkem – to je zařízení zabudované uvnitř kamen, na něž je možné napojit teplovodní trubky a jimi vést teplo do radiátorů v okolních místnostech, a tím je vytápět. Pokud chcete, aby se z krbové vložky teplo šířilo do okolních pokojů, můžete si pořídit tu s teplovodním výměníkem či použít rozvod teplého vzduchu.

 

Jak krbová kamna instalovat?

Instalace krbových kamen není složitá, v zásadě k tomu potřebujete čtyři věci – dostatečný prostor, topící těleso, kouřovod a funkční komín. „Krbová kamna nebývají rozměrově velká, ale jsou těžká. Například standardní litinová kamna mohou vážit i 100 kg, tak si před instalací zajistěte dostatečnou sílu na manipulaci,“ upozorňuje Marcela Bínová z Hornbachu.

Pamatujte na dostatečný výkon

Vytopit malý a dobře izolovaný prostor je relativně jednoduché, naopak vytopit hrad či výrobní halu už tak jednoduché není. „Předimenzovaná kamna v malém prostoru mohou napáchat škody v podobě popraskaných podlah či dřevěného nábytku. Poddimenzovaná kamna se naopak přetápějí a vysokou teplotou mohou poškodit kouřovod, okolí či samotné topící těleso,“ vysvětluje Marcela Bínová z Hornbachu. Proto je důležité vědět, jaký výkon by měla kamna mít. To znamená, kolik kubických metrů v domě či bytu budete vytápět. Před výběrem kamen si také ověřte, zda komín, který máte v domě, bude odpovídat požadovanému výkonu.

 

 Funkční komín

Pro správnou funkci kamen je potřeba mít funkční komín. „Ten musí být minimálně 5 metrů dlouhý s průměrem 150 mm a vystavěný 65 cm nad hřeben střechy. I komíny starých chalup se dají pro připojení krbů využít. Opět ale dbejte na stav vnitřních stěn,“ popisuje Marcela Bínová a dodává: „u starých objemných objektů bývají průduchy se čtvercovým průřezem 15 x 15 cm, což odpovídá zhruba průměru 170 mm.“

Průřez komínu a jeho výška rozhodují o tom, jaký objem vzduchu, případně spalin, může komín odvést. Jsou i možnosti, jak účinnost komínu zlepšit. Průřez průduchu lze například zvětšit frézováním. Pokud je vnitřní vyzdění šamotovými cihlami poškozené, musí se komín vyvložkovat. Nepoužívejte ale obyčejné roury. Ty se působením tepla a spalin mohou díky chemickým procesům zničit. Zvolte speciální nerezové roury, které zátěž vydrží.

Jak správně topit?

Radí: Marcela Bínová, specialistka na kamna a topení v Hornbachu

Při používání krbových kamen dodržujte pár základních pravidel:

  • pravidelně vyprazdňujte nádobu na popel
  • nepodpalujte novinovým papírem
  • do kamen nevhazujte odpad
  • při topení nepoužívejte vlhké dřevo

Palivo by nemělo mít větší vlhkost než 20 procent, ideální je 10 až 15 procent. U dřevěných briket vlhkosti tolik nebývá, protože se většina vyloučí při lisování. Ovšem palivové dřevo například z lesa má hodně vlhkosti a je třeba je nechat ve vyvětraném přístřešku vyschnout asi na dva roky. Tvrdší dřevo je pro spalování lepší, protože má vyšší výhřevnost a není třeba tak často přikládat. Palivo do krbových kamen a vložek snadno seženete i v Hornbachu. Při nákupu většího množství je potřeba myslet na místo pro uskladnění.

 

 Bezpečnost na prvním místě

Kamna vždy musí stát na nehořlavém materiálu, třeba na dlažbě. Můžete je však dát i na plovoucí podlahu, pak ale pod nimi musí být izolační deska z plechu či skla, která musí přesahovat po stranách a vzadu minimálně o 10 cm a vpředu o 30 cm. Okolo kamen by neměly stát hořlavé předměty, a to nejméně 20 cm ze stran a 80 cm z předu. Posezení je vhodné umístit minimálně 2 m od kamen, aby teplo nebylo příliš velké. V interiéru s kamny se bude více prášit a bude třeba častěji utírat prach. V případě, že krbová kamna instalujete v prostoru, kde se počítá se vzduchotechnikou, rekuperací či výkonnou digestoří, je potřeba instalaci konzultovat s odborníky, aby nedošlo k zakouření místnosti.

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky