Bydlení seniorů: 65 % jich bydlí ve vlastním, 37 % do budoucna počítá se zařízením se službami

Jana Brožková (Bydlet.cz), 5.11.2019
Dvě třetiny českých seniorů bydlí ve vlastních domech a bytech a 84 % považuje takovou formu bydlení za ideální. Ve výhledu 10 a 20 let však velká část z nich, 37 %, počítá s přesunem do zařízení poskytujícího seniorům odpovídající služby. Zjištění vyplynulo z výzkumu, který realizovala pro společnost RESIDOMO, největšího poskytovatele nájemního bydlení, výzkumná agentura STEM/MARK. Právě kvůli očekávané poptávce a faktu, že už nyní tvoří senioři více než čtvrtinu všech nájemníků RESIDOMO, nabízí ostravský lídr v nájemním bydlení celou paletu seniorských služeb.

Důchodci bydlí ve velkých bytech, které jen stěží utáhnou ze svého důchodu, a protože v nich prožili podstatnou část života, nechtějí jej za žádnou cenu vyměnit. To je asi obecné klišé o bydlení a seniorech. Výzkum zadaný společností RESIDOMO u agentury STEM/MARK vyvrátil mnoho nepravd a ukázal, jak na tom senioři jsou s bydlením. Předně celých 65 % seniorů bydlí ve vlastním domě či bytě a mají tak jen výdaje s energiemi. Za ideální považuje vlastnictví nemovitosti dokonce 84 % z nich. Třetina (30 %) má třípokojový byt, další třetina (35 %) pak čtyřpokojový. S tím koresponduje také plocha bytu, takže 30 % využívá 71-90 m2

Mohlo by se zdát, že po odchodu dětí z bytu vzniká nevyužitá plocha. Jenže 40 % seniorů řeklo, že navíc žádnou plochu nemají a jen 19 % tento „problém“ řeší. Z nich pak 54 % neudělá nic a nechají stav tak jak je, 21 % využije místnost jinak, a 17 % vymění bydlení za menší. Změna bytu je pak častější v Praze (47 %) a na severozápadě republiky (35 %). „Velmi často senioři uvolněný pokoj po dětech nechají v původním stavu pro návštěvy potomků nebo vnoučat. Často si také splní sen v podobě zřízení pracovny nebo druhé ložnice. Právě druhá ložnice se stářím stává téměř nutností, ať už z důvodu chrápání, nebo rozdílného času usínání a vstávání,“ říká Roman Frkous, ředitel vnějších vztahů RESIDOMO.

Velkým tématem seniorského bydlení jsou finance. Polovina seniorů vynaloží na bydlení 21-40 % příjmu, dalších 16 % dokonce méně než 20 %. Pro téměř polovinu (46 %) to znamená měsíčně 4-7 tisíc korun. „Zajímavé je, že ačkoliv sami senioři říkají, že jen 15 % důchodců nemá žádný finanční problém a naopak 52 % vychází většinou nebo vždy s problémy, tak realita je lepší. Svou vlastní situaci špatně hodnotí „jen“ 15 % z nich a naopak 57 % zvládá hospodařit bez problémů,“ dodává Roman Frkous.

Ve výhledu 10 a 20 let počítá významná část seniorů, 37 %, s využitím zařízení uzpůsobeného pro bydlení seniorů. „Mnoho lidí tuto situaci neřeší a nechávají ji viset někde v budoucnu. Více než třetina respondentů nám potvrdila, že impulsem k řešení by byla změna zdravotního stavu. Číslo tak může být mnohem vyšší, zvláště když by se senioři dozvěděli i o jiných možnostech optimálního bydlení s nabídkou služeb, jaké nabízí nebo plánuje zavést RESIDOMO,“ říká Jan Rafaj, generální ředitel RESIDOMO. 

Názory na článek  Bydlení seniorů: 65 % jich bydlí ve vlastním, 37 % do budoucna počítá se zařízením se službami
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí