Za byt umístěný u metra si Pražané připlatí i přes půl milionu korun

Rubrika: Reality
Jana Brožková (Bydlet.cz), 13.11.2019
Docházková vzdálenost metra zvyšuje cenu nových bytů v Praze v průměru o 4 tisíce korun za metr čtvereční. Zatímco průměrná nabídková cena nově postavených bytů na pražském trhu je 109.310 korun za metr čtvereční, byty u metra vyjdou na 113.219 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z exkluzivní analýzy Central Group, která vyčíslila cenový rozdíl mezi průměrem trhu a vybranými 38 pražskými projekty nacházejícími se v okruhu maximálně 300 metrů od stanice metra.

Lokalita, potažmo čas strávený na cestě do práce či do školy, hraje při výběru nového bydlení velkou roli. Je tedy logické, že ceny blízko metra jsou vyšší než třeba u bytů vzdálených byť jen pár zastávek autobusu od metra. Lidé v Praze přesto takovéto bydlení vyhledávají a jsou ochotni si za něj připlatit,“ řekla Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

Jak se změní průměrná cena za m2 u bytů v blízkosti metra

Docházková vzdálenost metra zvyšuje cenu bytů

Při průměrné velikosti pražského bytu, která je nyní 65 metrů čtverečních, si tak zájemci za byt u metra připlatí v průměru zhruba 260 tisíc korun. Cenu srovnávaných bytů přitom významně ovlivňuje projekt Park Zličín od Central Group, který se nachází dál od centra a u něhož vychází průměrná cena na pouhých 101.936 korun za čtvereční metr. Při jeho vyjmutí ze srovnání se pak průměr zbylých bytů u metra zvýší na 117.372 korun za metr čtvereční a příplatek se vyšplhá dokonce na 524 tisíc korun.

Z analýzy vyplývá, že ve srovnání s konkurencí je projekt Park Zličín levnější o 10 procent, což je dáno zejména větší vzdáleností od centra. I přesto se díky metru obyvatelé dostanou z kraje Prahy na Václavské náměstí (stanice Můstek) za pouhých 22 minut.

Projekt Park Zličín vyrůstá necelé 3 minuty chůze od stejnojmenné stanice metra. Z první etapy zde již bylo prodáno více než 60 procent bytů.


Názory na článek  Za byt umístěný u metra si Pražané připlatí i přes půl milionu korun
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Reality