U plné ledničky se potkává celá rodina

Rubrika: Technika
Inzerce (Inzerce), 20.03.2020

Sednout si spolu ke stolu a dát si něco dobrého je jednou z příjemných společných rodinných činností. Pak ovšem je třeba mít co jíst. A mít to odkud vytáhnout - ze špajzu nebo z ledničky. Ono to není tak dávno, kdy hospodyně chodily nakupovat každý den, protože se uchovávaly doma vlastně jen trvanlivé potraviny. Lednička (s bočními kapsami opravdu naplněnými ledem) sice v některých domácnostech byla, její účinnost i kapacita rozhodně nestačila pro takové zásoby čerstvých potravin, jaké považujeme za běžné dnes mít doma k dispozici.

Proto je také kapacita ledničky hlavním z kritérií, podle kterého se nejspíše budete při výběru ledničky vhodné pro váš domov rozhodovat. Pro kanceláře nebo hotely, nebo třeba na chalupu, ale také do studentské domácnosti na koleji jsou určené mini lednice, s kapacitou odpovídající menšímu provozu i využití. Malá spotřeba, nízká pořizovací náklady, malá kapacita.

Pak jsou tu standardní lednice s mrazákem nebo bez, od menších po větší. Anebo lednice nadstandardní, tzv. americké dvoukřídlé, které vypadají jako skříň a jsou nepřehlédnutelným designovým prvkem každé kuchyně - potravin i nápojů do ní přehledně uskladníte, jak se říká, pro celou armádu. Nebo určitě pro vaší rodinnou bojovou jednotku.

Kromě běžných ledniček, které stojí v (téměř) každé kuchyni jsou i chladničky, které slouží k uchránění potravin při přepravě - autoledničky nebo přenosné ledničky. Nebo si můžete pořídit i ledničku s konkrétním určením - chladicí skříně na nápoje nebo vinotéky, i mezi nimi je široký výběr.

Ale abychom se ale vrátili k běžným ledničkám do domácnosti, pak se kromě jejich kapacity také zamyslete, zda preferujete ledničku vestavnou nebo volně stojící - to bude záležet především na tom, jak koncipovanou máte kuchyň anebo jestli se právě chystáte na její rekonstrukci. Rozhodnout se také musíte mezi obvyklejším modelem s mrazákem nebo bez mrazáku (pokud třeba už doma máte samostatný mrazák, potom samostatná lednice potom samozřejmě nabízí větší kapacitu jen pro chlazení potravin). Do některé kuchyně je šikovnější otevírání dveří lednice na levou a někde na pravou stranu, ujistěte se, zda ta, kterou si vyberete, se otevírá „správně“ nebo, jestli je to nutné, dovoluje možnost otevírání dveří změnit.

Můžete u jednotlivých modelů řešit design - volit barvu, nejobvyklejší je bílá nebo nerez, ale jsou i jiné barevné možnosti. Nabízejí se i lednice v retro stylu, které svými zaoblenějšími tvary dozdobí vaši kuchyň, pokud si přejete, aby lednice byla výrazným stylotvorným prvkem domácnosti.

Z pohledu vlastností technologického charakteru je důležitým kritériem spotřeba ledničky - její energetická náročnost, která významně ovlivní náklady provozu, a potom také hlučnost spotřebiče (kolem 35 dB o ní téměř nevíte).

Nakonec si při výběru nové ledničky podívejte na další funkce a technologické vychytávky, jestli byste některou z nich neocenili. Některé modely nabízejí funkci No frost (kdy se lednička sama udržuje bez námrazy a odpadá nutnost chladničku „odledovávat“), jiné úsporný tzv. prázdninový režim (když dlouhou dobu ledničku neotvíráte je méně náročné udržovat uvnitř stabilní chlad), nebo mají nulovou zónu (pro správné uchování ovoce, zeleniny a sýrů), šikovné je i tlačítko super chlazení a mrazení (možnost „turbo“ ochlazení při vložení nových potravin), nebo oddělené chlazení pro chladničku a mrazák zvlášť (twin cooling)… Jsou také doplňující funkce, které zajišťují v ledničce antibakteriální prostředí nebo stabilizují čerstvost uložených potravin, případně sofistikovaně hlídají správnou a rovnoměrnou teplotu v celém prostoru chladničky. I tyhle možnosti a funkce při výběru ledničky uvažte, protože sice možná nežijeme, abychom jedli, ale určitě jíme rádi. Tak jezme čerstvé potraviny, kterým skladování v ledničce neublížilo.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Technika