Zamítnutí hypotéky – jak postupovat dále?

Zamítla vám banka žádost o úvěr a váš sen o lepším bydlení tak dostal zásadní trhlinu? Ještě než se pustíte do „bezhlavého“ obíhání bank a nebankovních institucí, vyplatí se vědět toto…

Než se rozhodnete podat žádost u další finanční instituce, je samozřejmostí „odstranit“ důvod zamítnutí původní žádosti. O důvodu banky informují transparentně, nemusí se přitom jednat o jediný, mezi nejčastější důvody zamítnutí hypotéky patří:

  • nedostatečné příjmy,
  • nedostatečná zástavní hodnota nemovitosti,
  • negativní záznamy v bankovních registrech,

- „rizikovost“ klienta, tj. o úvěr žádá jediná osoba, osoba v pokročilém věku, osoba s příjmy mimo Evropskou unii, osoba podnikající v kontroverzních oborech (zbraně, erotika apod.), osoba s pracovní smlouvou, jejíž parametry neodpovídají požadavkům banky.

Informace o tom, že vám banka zamítla žádost o hypotéku, je uvedena v bankovním registru klientských informací, tj. dozví se o ní všechny další banky, u kterých se rozhodnete podat novou žádost o úvěr. Tato informace je pro další banky upozorněním a může být přitěžující okolností vedoucí k tomu, že ani tato (další) banka vám žádost neschválí.

Při podávání další žádosti se tedy vyplatí postupovat maximálně opatrně, tj. dalším bankám maximálně transparentně komunikovat:

  • aktuální stav příjmů, tj. jejich výši, strukturu, zdroj,
  • aktuální výši závazků,
  • ideálně poskytnout původní odhad ceny nemovitosti,
  • upozornit pracovníka banky či finančního poradce na důvody zamítnutí původní žádosti a informovat o tom, jak jste tyto důvody „ošetřili“.

Nehleďte jen na cenu, hledejte „kompetentního“ partnera

Určitě se vyplatí nechat si zpracovat nabídku od více bank a zároveň se informovat o tom, za jakých podmínek je hypotéka schvalována přímo na pobočce a ne centrálně, protože zatímco pracovník či ředitel pobočky může mít pro vaši situaci pochopení, pracovník na centrále banky už tak chápavý být nemusí.

Vyplatí se „neskákat do toho po hlavě“

Požadavky na výši příjmů, výdaje či samotnou nemovitost se mezi jednotlivými bankami liší, vyplatí se tedy nechat si zpracovat nezávazné posouzení vašeho případu a až následně podat žádost o hypotéku. Samotné nezávazné posouzení a jeho negativní výsledek totiž nejsou, na rozdíl od samotné žádosti, zaznamenány do bankovního registru klientských informací.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky