Připravit svůj domov na letní vedra se vyplatí. Izolace chrání zdraví lidí i jejich peněženky

Stále častěji se v letních měsících lidé potýkají s přehříváním jejich obydlí. S vysokými teplotami ve vlastních domech se lidé snaží bojovat různě. Nejrychlejší a zároveň velmi problematické je ochlazování klimatizací. Nadměrné využívání klimatizace v horkých letních měsících přitom patří mezi největší hrozby spojené se zdravotními problémy. Přehřívání se dá ale předejít i šetrněji, a to správným větráním, nejlépe v brzkých ranních hodinách, kdy je teplota venku nejnižší. „Na rozdíl od zmíněného větrání je letní větrání specifické v tom, že se provádí ráno a po mnohem delší dobu než v zimě. Nejlépe 1 – 2 hodiny, aby se ochladily vnitřní povrchy těžkých konstrukcí. Tím si vytvoříme kapacitu na ukládání přebytečného tepla do hmoty konstrukce“, říká k tématu předseda Sdružení EPS ČR, Pavel Zemene.

Je zde ale i další, pravděpodobně nejúčinnější a především trvalá obrana proti vysokým teplotám, která navíc žádná zdravotní rizika nepřináší. Je jím zateplení domu, které pomáhá vyrovnávat teplotní rozdíly v interiéru a udržovat stabilní teplotu po celý rok. Aby však bylo zateplení co nejefektivnější, odborníci doporučují zateplit dům komplexně. „Pokud zákazníci přemýšlejí o zateplení svých domovů, měli by uvažovat komplexně a kromě fasády zateplit i střechu a uvažovat i nad výměnou starých oken. Při zateplování polystyrenem je doporučeno použít desky, v ideálním případě, o tloušťce 20 až 25 cm“, uvádí Zemene. Aby nedocházelo k letnímu přehřívání v domech, je třeba účinně stínit okna proti přímému slunečnímu světlu, například převislými střechami nebo roletami.

Významný vliv má zateplení obvodových stěn společně s výměnou oken na výdaje za energie. Podle propočtů mohou tyto stavební úpravy snížit náklady zákazníků až o 50-70 % v závislosti na stáří domu. Přitom úspory zde nejsou jen v nákladech na teplo, ale právě v letních měsících i za chlazení přehřátých místností. Úspory domácností plynoucí ze zateplení platí i pro panelové domy. Zateplený panelový byt navíc zvyšuje svou hodnotu na realitním trhu. Zrenovované byty 3+1 v krajských městech mají zpravidla i o 150 000 – 200 000 korun vyšší hodnotu, než ty nezateplené.

Zateplení má i další řadu výhod. Zlepšuje tepelný komfort ve vytápěném prostoru, díky velmi nízké spotřebě tepla umožňuje provozovat i alternativní zdroje energie. Přispívá také k ochraně proti vnějšímu hluku, prodlužuje životnost budov, zlepšuje jejich estetický vzhled, čímž zvyšuje i jejich hodnotu. Navíc snižuje emise skleníkových plynů z budov a tím chrání životní prostředí.

Sdružení EPS ČR

Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998 s cílem podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie. Sdružení EPS ČR má 13 členů a reprezentuje většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v Česku. Členy sdružení jsou výrobci suroviny, výrobci EPS a další společnosti a odborníci z oblasti EPS působící v Česku a na Slovensku.

Více informací na: www.epscr.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba