Jak vybrat pálenou krytinu

Rubrika: Stavba
Inzerce (Inzerce), 11.06.2020

Už jste si vybrali střešní tašku? Pálenou...?

Pro současné rodinné domy je charakteristický návrat k tradici, přírodě a zdravějšímu způsobu života. Do popředí se díky tomu stále více dostávají výrobky z přírodních materiálů, tedy i pálené střešní tašky. První doložené zmínky o pálených taškách jsou ze starého Řecka - z doby okolo 500 let před naším letopočtem. Za to, že ani během tak dlouhé doby neupadly v zapomnění a nebyly překonány modernějšími výrobky, vděčí pálené tašky svým nesporným kvalitám a schopnosti zajišťovat bezpečné a zdravé bydlení.

Výrobní proces v souladu s přírodou

Pálené střešní krytiny se vyrábějí na přírodní bázi, kdy se směs zeminy s příměsí jílu míchá s vodou, suší se vzduchem a poté ekologicky vypaluje v pecích vyhřívaných zemním plynem. Díky této staletími osvědčené technologii tašky nabízejí nejen vysokou pevnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům a chemické zátěži, ale také výhody páleného materiálu - ekologičnost a prodyšnost.

Původní jednoduché tvary (bobrovku a prejzu) v režném provedení doplnily sofistikované moderní tašky, které jsou mimořádně odolnou bariérou proti vnikající vodě, vířivému sněhu i prachu, a to i při nízkém sklonu (některé typy pálených střešních tašek lze používat už od sklonu 12°).

Pestrá paleta barev

Změnila se i barevnost pálených tašek, kterou získávají glazurováním (vysoce lesklé tašky) nebo engobací (matné až pololesklé tašky). S těmito povrchovými úpravami je zaručena maximální odolnost krytiny vůči UV záření, kyselým dešťům, sněhu i krupobití. Upravený povrch také brání znečištění tašek a znesnadňuje uchycování mechu. Nehrozí přitom vyblednutí barev nebo opršení, jinak běžné u barvených tašek z jiných materiálů.

Naproti tomu tradiční režné provedení pálených tašek je čistě přírodním produktem a je třeba počítat s tím, že se na něm časem vytvoří stylová patina. Barva režné tašky je totiž dána pouze skladbou původních pigmentů obsažených v hlíně.

V posledních letech ale tradiční režnou porážejí barevné tašky. Stále oblíbenější jsou přitom tmavé odstíny. Glazura podtrhne každou barvu, ale v případě černé glazury je výsledkem krásná a opravdu nepřehlédnutelná střecha.

Když pálená taška, tak Tondach

Nejznámější značkou pálených tašek na našem trhu je Tondach, který je jediným výrobcem pálených střešních tašek v České republice. V jeho současném portfoliu je 11 typů střešních tašek a každý model je k dispozici ve všech povrchových úpravách - v klasickém režném provedení, engobě a glazuře.

Figaro 11 vede

K nejoblíbenějším patří moderní plochá taška Figaro s jednoduchým designem. Nejlépe vynikne na hladké ploše, ale zvládne vykrýt i členitou střechu s vikýři, jen tím bude její elegance potlačena. Už z této charakteristiky je jasné, že pro Figaro jsou ideální sedlové a stanové střechy moderních novostaveb, na kterých vytvoří dokonale hladkou strukturu. Neotřelý výsledek ještě více umocní volba černé barvy, takže příznivci čistých linií a moderního řešení budou nadšeni.

Kromě zmíněné černé se model Figaro 11 rovněž vyrábí ve variantách režná, červená engoba a hnědá engoba. Z technického hlediska se jedná o posuvnou velkoplošnou tašku, která umožňuje jednoduchou a ekonomicky výhodnou pokládku, vhodnou také pro rekonstrukci. Minimální sklon pro Figaro 11 je 20°.

Plochou taškou je také Stodo 12

Příklon k modernějším tvarům pálených střešních tašek potvrzuje obliba krytiny Stodo 12, která následuje hned po Figaru 11. Jedná se rovněž o téměř plochou tašku, která však má na rozdíl od Figara přece jen jemný profil. Výsledkem je střešní plášť s jednoduchým designem, na kterém ale hra světel a stínů vytváří zajímavou plasticitu.

Tato moderní střešní taška je opatřená dvojitým hlubokým drážkováním, zaručujícím významnou ochranu proti vlivu větru. Pokládá se výhradně takzvaně na střih, s minimálním sklonem 20°. Posuvná pálená střešní taška Stodo 12 se vyrábí v režné variantě, v barvách měděná, tmavě hnědá a černá. Specialitou je glazura „Amadeus“ v barvě natur.

Moderna ovlivněná klasikou

Třetím nejoblíbenějším modelem od Tondachu je Samba 11 . Jejím profilem je harmonicky působící nízká vlna a od předchozích typů se liší možností pokládky v poměrně nízkém sklonu (s pojistnou hydroizolací již od 12°).

Konstrukce drážek na spodním líci umožňuje posun laťování, takže Samba 11 se skvěle hodí i pro rekonstrukce střech s extrémně nízkým sklonem. V nabídce jsou kromě režné varianty i červená, hnědá, černá nebo takzvaná duo engoba. V provedení glazurovaném je pak možné vybírat z červené, černé nebo hnědé barvy.

Sortiment Tondachu dále tvoří tradiční modely: Bobrovka, Brněnka 14, Falcovka 11, Francouzská 12 a 14, Hranice 11, Románská 12 a Srdcovka 11.

Keramické tašky se značkou Bramac

Keramické střešní tašky od roku 2012 nabízí i společnost Bramac střešní systémy, největší tuzemský výrobce betonových tašek. V jejímž portfoliu je osm modelů vyráběných v Německu.

Ploché tašky vítězí

K nejoblíbenějším patří taška Turmalín, která je potvrzením příklonu spotřebitelů k jednoduchým typům střešních tašek. Charakteristický je pro ni plochý tvar, vhodný pro pokládku na střešní plochy s jednoduchými liniemi. Využití najde jak u novostaveb, tak při rekonstrukcích starších objektů.

Taška je posuvná až o 25 milimetrů a vyrábí se v odstínech kaštanově hnědé, měděné, režné, černé a antracitové. Z hlediska povrchové úpravy má Turmalín variantu režnou, a také engobu a glazuru. Bezpečným sklonem pro keramickou tašku Turmalín je 25°, s pojistnou hydroizolací je možná její pokládka už od 15°. Posuvná střešní taška je díky variabilitě roztečí laťování vhodná nejen pro moderní novostavby, ale i pro rekonstrukce.

Dalším žádaným modelem střešních krytin od značky BMI Bramac je Topas 13, představitel střešní krytiny s jednoduchým a elegantním vzhledem. S čistě provedenými liniemi této keramické střešní tašky získá dům moderní charakter. Lze si vybrat z provedení režného nebo engoby měděné a černé. Díky své posuvné délce lze Topas pokládat na různé vzdálenosti latí, proto jsou vhodné i na rekonstrukce. Také tuto tašky lze při zajištění pokládat již od 15° sklonu.

Kromě zmíněných dvou nejoblíbenějších inovativních modelů nabízí Bramac také klasické keramické tašky značek Granát 11, Granát 13, Rubín 9, Rubín 13 a bobrovku Opál. Všechny v různých povrchových úpravách a mnoha barvách.

Nabídku uzavírá na trhu ojedinělý model Smaragd, což je čtvercová keramická střešní taška, připomínající svým tvarem klasický eternit. Její výjimečný tvar a elegantní barvy propůjčují domu exkluzívní vzhled. K dostání je s antracitovou engobou nebo glazurami kaštanově hnědou a tmavohnědou. Bezpečný sklon této tašky začíná už na 16°, minimální dokonce již na 12°.

Špičková kvalita a široké portfolio

Třetí nejznámější značkou pálených střešních tašek je u nás Creaton. Jedná se o zahraniční výrobky, které se vyznačují vysokou trvanlivostí a odolností vůči povětrnostním vlivům. Díky tomu je na funkční vlastnosti pálené krytiny Craeaton poskytována záruka 50 let.

Nabídka je opravdu široká, rozčleněná do sedmi kategorií: bobrovky, falcované tašky, hladké tašky, ploché tašky, reformní tašky, tašky speciálních tvarů a velkoformátové tašky. Zmiňme alespoň tašku Futura, která stále více získává uplatnění u moderních novostaveb. Díky propracovanému systému drážek je vhodná pro nízké sklony střech od 10° (s příslušnou doplňkovou hydroizolační vrstvou).

Pálená střešní krytina je dobrá volba

S keramickými střešními taškami nejste nijak limitováni ve svých požadavcích na tvary, barvy a povrchové úpravy. V široké nabídce jistě najdete řešení pro každou střechu, pálené tašky si poradí poměrně jednoduše i s členitými střechami.

Pro dokonalý vzhled každý z výrobců nabízí širokou škálu doplňků, takže žádný detail na střeše není problém. Do střech s pálenou krytinou bez potíží namontujete střešní okna, solární kolektory apod., a to i dodatečně.

Připomeňme také, že hmotnost všech typů pálených střešních tašek se pohybuje v rozmezí 40 až 50 kg/m2, takže většinou není problém ani s únosností krovu.

A co víc, ať už se rozhodnete pro jakoukoliv značku, s pálenou střešní krytinou vždy získáte vynikající poměr cena/životnost. Všichni výrobci udávají životnost pálených střešních tašek v horizontu 100 let.

Názory na článek  Jak vybrat pálenou krytinu
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie

Články Stavba