Zavařování i bez speciálního hrnce? Jde to bez problémů

Rubrika: Kuchyně
Jana Brožková (Bydlet.cz), 5.08.2020
Věděli jste, že k zavařování můžete použít i multifunkční troubu, kterou jsou vybavené některé sporáky?  I při šířce sporáku 50 cm nabízejí bezkonkurenčně největší objem trouby na trhu – až 70 litrů! Na extra velký osmilitrový pekáč, který je součástí vybavení, pohodlně vyrovnáte hezkou řádku zavařovacích sklenic. A svoje vlastnoručně vyrobené dary léta pak můžete sterilizovat i bez speciálního zavařovacího hrnce, který by vám po většinu roku překážel. Náročnější zavařeniny, jako třeba borůvková nebo ostružinová povidla, můžete v troubě i připravit pozvolným rovnoměrným „tažením“ bez připálení.

Sporáky se stále těší ohromné oblibě a pořád je najdeme v polovině českých a moravských domácností. Z dobrého důvodu – za rozumné peníze totiž sporáky nabízejí hned dva spotřebiče – kvalitní varnou desku (může být i indukční) a velkou multifunkční troubu s patentovaným klenutým vnitřním prostorem po vzoru starých pecí, který umožňuje vzduchu rovnoměrně proudit kolem připravovaného pokrmu.

Nepotřebují víc, než 50 cm místa. V kuchyni jdou navíc umístit přímo k nábytku bez nevzhledných mezer, kde ulpívaly nečistoty a mají i pěkný, moderní vzhled. Už to proto dávno nejsou popelky, co se schovávají v koutě.

Vedle obvyklého pečení a grilování zvládnou i třeba i šetrné rozmrazování, ohřev talířů před podáváním jídla nebo zavařování. „Pro zavařování v troubě nebo sporáku použijte sklenice s pryžovým těsněním a se skleněnými víčky, případně sklenice s víčky se závitem nebo s kovovými víčky. Používejte vždy jen stejně velké sklenice naplněné stejným obsahem. Před zavařováním zkontrolujte, zda jsou řádně utěsněny. Nalijte 1 litr horké vody do hlubokého pekáče (teplota vody by měla být asi 70 °C) a vložte do něj 6 litrových, případně 8 menších sklenic tak, aby se nedotýkaly. Pekáč vložte do trouby na druhou úroveň, zvolte funkci „Horký vzduch s ventilátorem“ a teplotu nastavte na 170 – 180 °C. V průběhu zavařování sledujte sklenice a zahřívejte je, dokud se kapalina ve sklenicích nezačne vařit – tj. dokud se v první sklenici nezačnou vytvářet bublinky. Ovoce a zeleninu takto zavařujte 40 – 55 minut a poté je ještě ponechejte ve vypnuté troubě další půlhodinu odležet,“ říká Jana Neuszerová, specialistka značky MORA.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Kuchyně, nejlépe hodnocené fotografie

Články Kuchyně