Pozor na výměnu propan-butanové lahve! Můžete o ni snadno přijít

Postavili jste si na chalupě letní kuchyni, půjčili si karavan a zjišťujete, že směnit tlakovou lahev na propan-butan není jen tak? Není divu! Někteří dodavatelé plynu odmítají zákazníky obsloužit nebo jejich plynové lahve vydávají za vlastní. Poslední rozhodnutí Energetického regulačního úřadu však může těmto nekalým praktikám učinit přítrž.  

Každý asi zná propan-butanové lahve, které sloužily už v časech našich prarodičů. Dnes je jejich uplatnění ještě širší. České domácnosti si je oblíbily nejenom při vaření a grilování, ale také při vytápění, svícení nebo kutilství. Jejich spotřeba stoupá i v těchto dnech, kdy většina Čechů tráví kvůli obavám z koronaviru letní dovolenou v tuzemsku. Současně se však objevují stížnosti na některé prodejce plynu, kteří zákazníkům směňují prázdné obaly pouze vlastní značky. Pokud spotřebitel přijde do provozovny se svojí lahví nebo lahví konkurence, má smůlu. Někteří dodavatelé pak sice zákazníkům vydají naplněnou lahev, již je ale neinformují o tom, že ji mohou dále směnit pouze na vybraných prodejních místech. V horším případě pak začnou rozesílat předžalobní výzvy a pod pohrůžkou žaloby prohlašují plynové lahve zákazníků za vlastní.

Tuto praxi, která v Česku trvala přes tři desítky let a připravovala domácnosti o jejich řádně zaplacené bomby, odmítl před nedávnem Energetický regulační úřad (ERÚ), jenž posuzoval spor dvou významných plynařských firem – společnosti KRALOPUL z České asociace LPG (CALPG), která sdružuje největší distributory LPG na českém trhu, a společnosti OPTIMA GAZ z Českého svazu plníren PB lahví a čerpacích stanic LPG (ČSPPB), který má ve své členské základně spíše menší tuzemské firmy a živnostníky.

„Nepřehlednost a zmatečnost na trhu s propan-butanovými lahvemi v ČR nemá v Evropě obdoby. Bylo na čase, aby prodejci plynu dostali ze strany státu jasný signál, že vlastnické právo spotřebitelů k jejich legálně zakoupeným plynovým lahvím nemůže být v praxi ignorováno,‟ uvedl výkonný ředitel vítězné společnosti OPTIMA GAZ Martin Houlík s odkazem na přelomové rozhodnutí ERÚ, který ve svém odůvodnění poukázal i na alarmující mezerovitost zákonných pravidel pro obchodování s propan-butanovými lahvemi a jejich plnění plynem.

Problémem jsou také historické nesrovnalosti v evidenci obalových materiálů, které často znemožňují určit vlastníka konkrétní lahve. Zákazník tak odchází z plnírny s nepořízenou. Energetický zákon totiž zakazuje plnit plynové lahve bez souhlasu jejího vlastníka. Spotřebitelské právo však současně plnírně ukládá povinnost zákazníka obsloužit. To vedlo v minulosti k řadě soudních sporů.  

„Stávající znění energetického zákona dostatečně nezohledňuje povinnosti vyplývající z jiných právních odvětví, zejména ochrany spotřebitele a ochrany hospodářské soutěže, a dlouhodobě tak vzbuzuje pochybnosti o jeho souladu s ústavním pořádkem. Ostatně i komentářová literatura jej označuje za legislativní zmetek, který se dostal do textu zákona nedopatřením,‟ konstatuje advokátka ČSPPB Zuzana Rennerová, která společnost OPTIMA GAZ před ERÚ úspěšně zastupovala. Na problematičnost energetického zákona upozornil před časem také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Náš svaz věnuje již mnoho let enormní úsilí tomu, aby se podařilo narovnat značně zdeformovaný trh s LPGČeské republice, jehož nedokonalosti pociťují na své peněžence hlavně čeští spotřebitelé. Ve výsledku vede ale také k zániku činnosti drobných živnostníků a miniplníren, což je v dnešní době obzvlášť nešťastné,‟ prohlásil předseda ČSSPB a uznávaný revizní technik a bezpečnostní poradce Daniel Štraub.

Pokud si spotřebitel chce být jistý, že o svoji propan-butanovou lahev nepřijde, měl by si podle Štrauba nechat výměnu obalu od dodavatele plynu písemně potvrdit. Případné stížnosti na nekalé praktiky některých prodejců plynu je pak možné hlásit Energetickému regulačnímu úřadu nebo České obchodní inspekci. 

 Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky