Jak neudělat chybu při výběru ohřívače vody

Rubrika: Technika
Jana Brožková (Bydlet.cz), 19.09.2020
Čím je ohřívač těžší, tím je bytelnější

Jaký ohřívač vody pořídit a na co si dát pozor, abyste nemuseli brzy kupovat nový? Jednoduchým vodítkem, srozumitelným i laikovi, je hmotnost ohřívače. Čím je ohřívač o stejném objemu těžší, tím více bylo použito ocelového materiálu, a tím je bytelnější a tedy by měl déle vydržet bez prorezavění. V úvahu je však třeba brát i další faktory.

Na trhu je k dispozici mnoho typů ohřívačů vody, ať už z hlediska velikosti, konstrukce, materiálu nebo používaného zdroje energie. Pro základní orientaci potřebujete vědět, že jsou kovové nebo plastové, malé, středně velké a velké.

Nejčastěji se pořizují středně velké ohřívače vody se zásobníkem kolem 150 litrů, protože vyhovují potřebám běžné rodiny. Jsou prostorově úsporné ‒ díky svým vnějším rozměrům se hodí k instalaci i do menších místností. K dispozici jsou modely, které umožňují montáž svisle nebo vodorovně, na zeď nebo podlahu. Můžete si zvolit elektrický nebo kombinovaný ohřev, který můžete ještě spojit s ústředním vytápěním nebo solárními kolektory.

Kvalitní smalt, velká hořčíková anoda

To, co zásadně určuje životnost a spolehlivost ohřívače, je síla plechu, tedy laicky množství materiálu, a kvalita smaltu. A také dále typ anody i to, zda je v přímém kontaktu s ohřívanou vodou ‒ nebo je chráněna proti korozi další vrstvou. „Kovové nádrže ohřívačů MORA jsou vyrobeny z velmi kvalitního plechu válcovaného za studena. Ten tvoří pevný podklad pro smaltovaný povrch. Plášť ohřívače o síle 1,8 mm je ještě zesílen v horní a spodní části na 2,25 mm. Ochranný nátěr s čistým smaltem bez přísad zaručuje vysokou odolnost při provozu i v náročném prostředí. Přísně kontrolovaný postup smaltování totiž probíhá nanášením vrchní vrstvy při teplotě 850 °C. Dodatečnou ochranu bojleru zajišťuje velká ochranná hořčíková anoda, ze které se neuvolňují žádné škodlivé látky,“ uvádí Ján Takáč, odborník značky MORA.

Ohřívače s nepřímým ohřevem, tedy tzv. „suchým“ tělesem

Elektrické ohřívače se smaltovou ochranou proti korozi a topnou přírubou vyrobenou ze speciální oceli,  mají velmi dlouhou provozní životnost. Topné těleso je chráněno ocelovým pouzdrem s ochrannou vrstvou smaltu.

Ať už si pořizujete plynový či elektrický ohřívač, musíte se rozhodnout pro správnou velikost zásobníku na vodu. Čím více má domácnost lidí a čím je větší je provoz, tím je spotřeba teplé vody vyšší. Pro jedno až dvoučlenné domácnosti se doporučují ohřívače o objemu 30 až 50 litrů, tří až čtyřčlenná rodina by měla mít ohřívač vody se zásobníkem o objemu 100 až 150 litrů.

 

Názory na článek  Jak neudělat chybu při výběru ohřívače vody
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Technika