Jak správně používat myčku

Myčka ušetří čas, námahu, a dokonce i peníze Kvalitní myčka nádobí je neocenitelný pomocník. Ušetří vám čas, námahu, a dokonce i peníze. Aby mytí nádobí v myčce proběhlo opravdu důkladně a úsporně, je ale potřeba dodržet pár pravidel. Vše do myčky správně naskládat a vynechat to, co do ní v žádném případě nepatří. Důležitá je i správná volba programů a teploty vody. Poradíme, jak na to.  

Teplota vody

Některé myčky mají různé automatické programy, které si samy upraví teplotu a dobu mytí podle míry zašpinění.Myjí špinavé nádobí při teplotě 45-60 °C: myčka dovede sama odhadnout, jak moc je nádobí znečištěné, a podle toho nastaví vhodnou teplotu i čas mytí, a proto nemusíte nad ničím složitě přemýšlet. Navíc je chytře uspořádaná, a tak i při své standardní šířce 60 cm pojme až úctyhodných 16 sad špinavého nádobí (drtivá většina myček, které jsou na trhu, má limit 14 sad nádobí). Takže dobře poslouží i po opravdu velké hostině.

Pro velmi špinavé nádobí, jako jsou například hrnce a kastroly s připáleninami, je ale potřeba zvolit silnější „kalibr“, a tím je intenzivní program s vodou o teplotě 70 °C. Ten je také vhodný k mytí nádobí s velmi vysokými nároky na hygienu, jako jsou kojenecké lahve a kuchyňská prkýnka. Pokud toto nádobí myčku nezaplní, můžete přidat talíře, misky a podobně.

ECO program myje zpravidla při 50 °C a je nejúspornější z pohledu spotřeby vody a energie. Hodí se pro mírně znečištěné nádobí. Trvá však zpravidla nejdéle.


Pokud naopak spěcháte a nádobí je málo znečištěné, bývá výhodné použít ještě nižší teplotu. Myčky nabízí i rychlý program při teplotě vody 35 °C. Se zcela zaplněnou myčkou si poradí za 20 minut, a při použití funkce RychléMytí dokonce za pouhou čtvrthodinu! Tento program se používá na mírně zašpiněné sklenice a porcelán, například na šálky od kávy.

A pokud myčka není zaplněná, použijte program pro ½ náplň. Ten totiž přizpůsobí mycí program tak, že spotřebuje méně energie a vody. A ještě jeden tip: Lepších výsledků sušení dosáhnete, když použijete možnost automatického otevření dvířek myčky po ukončení mycího programu. Po dokončení mycího cyklu se dvířka myčky automaticky pootevřou, aby mohla odejít zbytková pára. Vzduch přirozeně proudí do myčky a z myčky vyjmete dokonale lesklé a suché nádobí, ať už je jakéhokoliv tvaru a z jakéhokoliv materiálu. Dokonce i plastové nádobí bude bez kapek vody. Tento systém je navíc velmi efektivní: jde o přirozeně rychlé sušení při nízké spotřebě energie. Nezapomeňte, že pokud je myčka vestavěná, okolní nábytek či zařízení musejí být odolné vůči kondenzaci.

Co kam umístit

Výborné jsou myčky, které jsou vybavené příborovou zásuvkou a dvěma koši na nádobí. Do příborové zásuvky se vejdou příbory, naběračky, metly, servírovací příbory a podobné nádobí. Do horního koše vyskládejte sklenice, hrnky, misky, talířky na pečivo a podšálky. Do dolního koše patří talíře, servírovací mísy a hrnce. Pamatujte, že všechny znečištěné plochy nádobí by měly směřovat směrem do myčky a směrem dolů. Nádoby nevkládejte do sebe ani přes sebe. Nádoby s dutinami (například hrnečky a plastové předměty) nakloňte, aby se důkladně opláchly vodou a následně i vysušily. Předměty, které by mohly propadnout košem myčky, umístěte do příborové zásuvky.

Co do myčky rozhodně nepatří

Většina moderních materiálů je již uzpůsobena k použití v myčce. Přesto je ale pár věcí, které byste do myčky dávat neměli. Jedná se o věci běžné a každodenní potřeby, které by mohla myčka nenávratně poškodit.

Dekorativní sklo

U některých skleniček, které běžně používáte, se mohou objevit matné pruhy či šmouhy, které zpravidla vznikají kvůli příliš vysoké teplotě při mytí a oplachu, ale může je způsobit i nekvalitní přípravek. Prevencí je tedy volit speciální program na mytí skla.

Teflonové nádobí

Pokud výrobce výslovně nepovoluje mytí v myčce, vyhněte se mu. Sice to po prvním umytí nemusí být vidět, ale postupně se teflon poškozuje, začnou se v něm připalovat připravované pokrmy a ve finále se začne odlupovat.

Nože

Jedná se samozřejmě o ostré kuchyňské nože, které se v myčce otupují, takže do ní rozhodně nepatří. U některých může dojít až k takovému poškození, že už se nedají ani nabrousit. Navíc – pokud mají lepenou nebo dřevěnou rukojeť, riskovali byste, že může prasknout nebo se může od kovové části oddělit. Do myčky proto nedávejte ani škrabky nebo ostrá struhadla, tupí se také.

Dřevo

Jak již bylo uvedeno u nožů s dřevěnou rukojetí, prkénka a dřevěné kuchyňské náčiní do myčky nepatří. Dřevo může popraskat kvůli namočení i vysoké teplotě. Možná to nebude po první lázni vidět, ale postupně k poškození jistě dojde. A ani chemie v myčce dřevu zrovna nesvědčí.

Plasty

Plasty jsou obecně citlivé na teplo. Ovšem někteří výrobci takové nádoby, které je možné použít do myčky, vyrábějí. Vždy je dobré dodržovat symboly vhodnosti či nevhodnosti mytí v myčce. Obecně je lepší umístit plastové výrobky do horního koše. Topné těleso myčky je totiž dole, a proto je tam i vyšší teplota.

Text i foto zdroj Mora


Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Technika