Pěnový polystyren EPS pomáhá zachraňovat životy

První schválené vakcíny proti šíření COVID-19 firem Pfizer a BioNTech se již celosvětově distribuují. Očkovací látka se ovšem musí přechovávat při teplotě -70 stupňů Celsia, což značně komplikuje její logistiku. Pomocnou ruku nabídli američtí výrobci pěnového polystyrenu EPS, kteří zhotovili speciální přepravku, která má nejen výborné izolační vlastnosti, ale navíc je odolná vůči suchému ledu a je 100% recyklovatelná.

Globální pandemie koronaviru v minulém roce otřásla celým světem. Nastalá situace se dotkla života snad úplně každého z nás. S příchodem nového roku ale přichází i možnost vakcinace, která nám dává naději, že by již brzy mohla být pandemie na svém ústupu. První ze schválených vakcín od společnosti Pfizer-BioNTech se již celosvětově distribuuje. Vakcína je ovšem náročná na logistiku i skladování, musí se totiž uchovávat při teplotě -70 stupňů Celsia.

Řešení přišlo na konci loňského roku od amerických výrobců pěnového polystyrenu EPS, konkrétně společnosti Foam Fabricators, s aplikací ve formě přepravky na vakcínu. Přepravní boxy pro Evropu vyrábí německý zpracovatel EPS - společnost Storopack. „Je všeobecně známo, že pěnový polystyren je multifunkční a disponuje výbornými izolačními vlastnostmi. Jsme rádi, že naše odvětví může také přispět k řešení této nelehké situace,“ říká František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR.

Američané modifikovali aplikaci pěnového polystyrenu, který se již více než 60 let používá při transportu mořských plodů a ryb, pomocí tzv. fish boxů. Přepravky byly přizpůsobeny tak, aby mohly přechovávat suchý led, ve kterém se vakcína skladuje. Ten má totiž nižší bod „tání“ než běžný led a je schopen dlouhodobě udržet nízkou teplotu. Velkými přednostmi modifikované přepravky jsou její nízká hmotnost, skvělé izolační vlastnosti, odolnost vůči suchému ledu, dobrá skladovatelnost, bezpečnost při přepravě a hlavně, její 100% recyklovatelnost.

Sdružení EPS ČR

Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998 s cílem podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie. Sdružení EPS ČR má 13 členů a reprezentuje většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v Česku. Členy sdružení jsou výrobci suroviny, výrobci EPS a další společnosti a odborníci z oblasti EPS působící v Česku a na Slovensku.

Více informací na: www.epscr.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba