V Česku přibývá astmatiků, nové jsou obavy v kombinaci astmatu s koronavirem

Alergie a astma představují v české populaci jednu z nejčastějších zdravotních komplikací. A nemocných přibývá, jen astmatiků je v populaci kolem půl milionu. Na léčbu jde kolem čtyř miliard korun ročně.
 
„V loňském roce se hodně diskutovalo o tom, zda astmatici jsou z hlediska nákazy novým koronavirem rizikovou skupinou. I když je astma chronickou respirační nemocí a má tedy potenciál zhoršit průběh koronavirového zápalu plic, platí, že pokud je astma pod kvalitní kontrolou, pacient má normální funkce plic a je dlouhodobě bez akutních záchvatů a důsledně bere předepsané preventivní léky, není pro něj riziko závažného průběhu koronavirové plicní infekce zásadně vyšší než pro někoho, kdo astmatem netrpí “ říká MUDr. Ludmila Plšková, expertka Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Celkový objem nákladů na léčbu alergií a astmatu je už několik let obdobný, pohybuje se na úrovni čtyř miliard korun. Mění se ale v čase jeho struktura. Jednak o něco přibývá astmatiků, jednak se daří u generických léků snižovat jejich cenu. Dalším faktorem jsou nové kombinace léků a stále větší podíl nákladné biologické léčby.

„Alergie i astma jsou svojí podstatou autoimunitní a nelze je plně vyléčit. Pokud ale člověk svou situaci nepodceňuje a navštěvuje alergologa, může velmi výrazně zmírnit jejich projevy. Existuje také možnost hyposenzibilizační léčby, kdy se tělu postupně podává v malých množstvích látka, na niž je pacient alergický a tělo se naučí na ni adekvátně reagovat,“ dodává MUDr. Ludmila Plšková.
 
ASTMA
Astma je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích, jde vlastně o „přehnanou obranu“ dýchacích cest na různé spouštěče. Průdušky uvolňují histamin, což vyvolává otok sliznice průdušek, zvýšenou tvorbou hlenu. Celkovým dopadem na pacienta je zúžení dýchacích cest a zhoršené dýchání.

ALERGIE
Alergie je přehnaná reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Tělo může reagovat na mnoho různých látek jako jsou např. pyly, prachy, roztoči, zvířecí srst či potraviny.
 


Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy