Zásady pro zelenější život a udržitelnější hospodaření

Česko se potýká s čím dál větším suchem

Práce okolo domu a zahrady může přinést spoustu starostí. O důvod víc trochu popustit přírodě uzdu a nechat ji žít vlastním životem. Nejenže si tak ušetříte čas, životní prostředí vám za to poděkuje. Víte, jak doma můžete hospodařit udržitelněji?

1. Dopřejte trávníku volnost

Pokud vás nebaví do nekonečna obíhat zahradu se sekačkou, máme pro vás dobrou zprávu: dokonale posekaným trávníkům odzvonilo. Nyní je naopak v módě trávu nechávat růst déle, a to kvůli lepšímu zadržování vody. Nakrátko posekaný trávník totiž vyprahne mnohem rychleji, a to neprospívá ani jeho vzhledu a ani jeho obyvatelům.

2. Vyberte správné rostliny

Na zahradu vyberte takové rostliny, jakým budou místní podmínky nejlépe vyhovovat. Ušetříte si tak starosti jak se zaléváním, tak s dalším ošetřováním či hnojivy. Například na slunečných svazích vysaďte levanduli, šalvěj či rozmarýn. Ve více stinných částech zahrady se zase bude více dařit lesním rostlinám.

3. Sečte bez emisí

I když trávu necháte růst o něco déle, úplně na sekání zapomenout nemůžete. Není žádnou novinkou, že spalovací motory znamenají škodlivé emise, a to včetně těch v sekačkách. Pokud tedy nejste připraveni přejít na sekačku na ruční pohon, zvažte aspoň pořízení té elektrické. Aspoň si pak naplno užijete vůni posekané trávy, nezkaženou výfukovými plyny.

4. Zelená elektřina

Potřebnou elektřinu pro domácí a zahradní spotřebiče si navíc můžete vyrobit sami! „Malé solární elektrárny na střechách se pro nové rodinné domy či chalupy pomalu stávají standardem. Jsou skvělým způsobem, jak šetřit nejen peníze, ale právě i životní prostředí,“ popsal Robert Chmelař, zakladatel startupu bezDodavatele, který českým domácnostem dodává zelenou elektřinu od místních výrobců. Pokud navíc vaše solární panely vyrobí více elektřiny, než v danou chvíli potřebujete, bezDodavatele ji od vás vykoupí za aktuální velkoobchodní cenu a bez jakýchkoli srážek. Zelenou elektřinu pro svou domácnost můžete odebírat, i pokud nemáte na střeše solární panel.

5. Zelenit se může i střecha

Možná jste si všimli, že novostavby čím dál častěji zdobí zelené střechy. Češi si je oblíbili například kvůli tomu, že v interiéru pomáhají vyrovnávat teplotní extrémy, a zároveň prodlužují životnost střechy. Pokud nejste připraveni na zelenou střechu přímo na domě, začněte třeba garáží nebo pergolou.

6. Nepouštějte vodu k vodě

Česko se potýká s čím dál větším suchem, a když pak konečně zaprší, déšť po vyprahlé půdě steče rovnou do kanálů. Dešťovou vodu přitom můžete snadno zadržet! At už ji budete zachytávat do retenční nádrže, nebo aspoň do sudu pod okapem, vaše zahrada vám za to v létě poděkuje.

7. Nech brouka žít

Užitečného hmyzu v přírodě ubývá. Proč si tedy nezaložit hmyzí zahrádku? Výběru správných druhů rostlin budete muset věnovat chvíli času, například motýli ale nepohrdnou kopretinami ani řebříčkem.

8. Kompost je základ

Kompostování se vrací do módy, a to tak moc, že se o něj pokoušejí i lidé v bytech. Pokud ale máte vlastní zahradu, kompostování bude přece jenom o něco jednodušší. Ekologicky se tak zbavíte popadaných listů i posekané trávy a vzniklou půdou posílíte zahradu.
Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky