Hypotéky: každý frontloading jednou skončí

Research, 16.6.2021

Podle čerstvých údajů hypoindexu byl i květnový objem nově poskytnutých hypoték z historického hlediska velmi vysoký:Za tímto výsledkem stál nejen opět vyšší objem průměrné hypotéky, ale také vysoký počet hypoték:Právě vysoký počet hypoték v posledních měsících naznačuje, že vysoké objemy nově poskytnutých hypoték jsou aspoň částečně reakcí na očekávaný/počínající růst (hypotečních) úrokových sazeb, tedy že jde o – hezky česky řečeno – frontloading.

Ten může ještě pár měsíců pokračovat, a to hned ze tří důvodů:

Hypoteční úrokové sazby zatím rostou jen pomalu a jsou nadále poměrně nízko.

• Bankovní sektor může v důsledku dosavadního náporu chytat ve schvalování žádostí lehké zpoždění.

• Na podzim nelze vyloučit příklon ČNB ke znovunastavení limitů na hypotéky, a to by vedlo k nové vlně frontloadingu, tentokrát ve snaze čerpat hypotéku před začátkem platnosti těchto limitů.

Každý frontloading ale jednou skončí, a skončí i tento. Takto „uspíšené“ hypotéky pak můžou na trhu naopak chybět. Příští rok by tak mohl být ve znamení výrazného zklidnění situace, kdy objem nových hypoték může oproti letošku výrazně klesnout.

Michal Skořepa

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Hypotéky