Closing Bell (17. 6. 2021) – Sílící dolar srazil zlato a ropu, technologie se vrací ke slovu!

Čtvrteční obchodní seance přinesla na trhy zvýšenou volatilitu a v návaznosti na včerejší lehce jestřábí výstup ze dvoudenního zasedání americké centrální banky zakončily akciové trhy velmi rozdílně. Nejširší zámořský index S&P 500 uzavíral na červené nule, průmyslový Dow Jones poklesl o 0,63 % a technologický Nasdaq díky korekci výnosů na dluhopisovém trhu připsal 1,41 %. Kromě technologií se dařilo také sektoru zdravotnictví a komunikačních služeb. Pod výprodeji na komoditách nejvíce ztrácely sektory energií a základních materiálů.  

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti meziměsíčně nečekaně vzrostl a dosáhl v minulém týdnu 412 tis. Analytický konsenzus očekával pokles na 359 tis. V minulém měsíci trh práce reportoval 375 tis. žádostí.

Pokles výnosů desetiletých splatností amerických dluhopisů napomohl opět technologickým titulům. Investoři hledají prostor, kde by mohli uhasit svou žízeň po růstu. Díky včerejšímu výstupu ze zasedání americké centrální banky také začíná mezi investory převládat názor, že současný růst inflace bude opravdu a pouze přechodnou záležitostí. Americká centrální banka na červnovém zasedání přesně dle očekávání ponechala hlavní úrokovou referenční sazbu beze změny v blízkosti nuly, kde se nachází od března minulého roku. Nové výhledy FEDu však poukázaly na to, že představitelé centrální banky očekávají do konce roku 2023 nejméně dvojí zvýšení úrokových sazeb. Významný pokrok v omezení šíření koronaviru ve Spojených státech podpořil posílení ekonomických ukazatelů v sektoru hospodářské aktivity a trhu práce.

Na dluhopisovém trhu podle některých odborníků dochází k oslabení nabídky. Během pandemie byl limit dluhového stropu stanovující kolik prostředků si může vláda Spojených států půjčit zrušen. Znovu k jeho zavedení dojde už ale 31. července. FED jednoduše proti nižší nabídce nadále nakupuje dluhopisy - a tím tlačí ceny výše a výnosy níže.  

Cyklické akcie bojovaly o každý sebemenší růst, když se rotace kapitálu přesunula opět v zájem o růstové tituly. Finanční sektor pod tíhou oslabujících bank vstřebával pokles výnosů dluhopisů americké státní pokladny. Nižší výnosy srážejí čistou úrokovou marži bank, což v překladu znamená, že nižší úrokové sazby poškozují výši úrokových výnosů, které banky inkasují na svých produktech. Akcie JPMorgan (JPM), Goldman Sachs (GS) a Bank of America Corp (BAC) poklesly o více než 3 %.

Sílící americký dolar ovlivnil vývoj zejména na komoditních trzích, když cena trojské unce zlata propadla o téměř 5 % k 1772 USD. V této souvislosti klesá cena zlata také díky vyjádření FEDu, že centrální banka pravděpodobně začne se zvyšováním úrokových sazeb dříve, než se předpokládalo. Světové ceny ropy se korekci také nevyhnuly. Americká ropa WTI propadla intradenně pod 70 USD za barelGeneral Motors (GM) očekává, že další nedostatek čipů a rostoucí inflaci zvýší náklady během druhé poloviny roku až o 3 miliardy USD, uvedl ve středu finanční ředitel Paul Jacobson.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Imperial Finance

Dynamicky smýšlející privátní investiční kancelář Imperial Finance nastoluje v českých podmínkách novodobé standardy moderní správy klientského kapitálu. Klientům nabízí komplexní správu portfolia s možností výplaty měsíčních výnosů. Kromě tradičních investičních nástrojů (akcie, měny, dluhopisy, nemovitosti) se zaměřuje na alternativní svět investic (kryptoměny, AOS, dotační a developerské projekty).

Investiční kancelář Imperial Finance sídlící v centru Brna zaštiťuje služby Imperial Invest Funds a Imperial Trade Capital, skrze které nabízí svým klientům, kromě nadstandardních služeb a výnosů, úplnou transparentnost, diverzifikované portfolio, přístup k moderním technologiím, příjemné zázemí investičních odborníků s mnohaletými zkušenostmi v oboru a dlouhodobou nadstandardní investiční nezávislost.

Více informací na: www.imperial-finance.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality