Jak na barevnou fasádu

Jana Nováková, 13.7.2021

Omítka představuje nejoblíbenější způsob úpravy fasády. Její předností je, že je možné ji aplikovat téměř na jakýkoli podklad. Konkrétní druh omítky vybíráme podle toho, na jaký podklad ji budeme nanášet a jakého vzhledu a struktury chceme dosáhnout.

Přednost dejte odolným materiálům, které fasádu ochrání před ultrafialovým zářením a snadno se nanášejí. „Výběr barevnosti omítky záleží na tom, zda preferujete teplé nebo studené tóny. Pokud chcete, aby váš dům vynikl, měl by přirozeně ladit s okolním prostředím. Barva by měla korespondovat se stylem domu, s použitými materiály a barevností střechy či oken,“ vysvětluje Monika Linghartová, odbornice z oddělení barev a laků v projektových marketech Hornbach.

Světlé barvy mají tendenci dům opticky zvětšit, zatímco tmavé barvy ho zmenší. K dřevěným detailům, jako jsou vchodové dveře, okna nebo dveře do garáže, se lépe hodí neutrální odstíny, které podtrhnou přirozenou krásu dřeva. Domy v tradičním stylu lépe doplní konvenční barvy, zatímco netypické tvary či moderní domy vám poskytnou možnost použití odvážnějších odstínů. „Ujistěte se, že exteriérové barvy nevybíráte při umělém světle, které dokáže skutečnou barvu výrazně změnit. Barvy vybírejte venku, ne však na přímém slunci. Pamatujte také, že na malých plochách se syté barvy zdají intenzivnější, než ve skutečnosti jsou. Na velké ploše domu mohou působit světleji, než byste chtěli,“ upozorňuje Minoka Linghartová z Hornbachu.

Detaily dotvářejí celek

Celkový dojem fasády dotvářejí i okna a dveře či další detaily. Ty by měly s fasádou barevně ladit. Použít můžete barvy kontrastní anebo světlejší či tmavší odstíny barvy omítky. „Plastové dveře nabízejí mimořádně širokou barevnou škálu. Dveře kovové či dřevěné je sice složitější najít v netradičních barvách, můžete je však jednoduše přetřít. Stačí podle materiálu dveří vybrat vhodnou barvu. Pokud se nebojíte sytých barevných akcentů, sáhněte po žluté, limetkově zelené, oranžové nebo červené barvě. Konzervativnější stavebníci mohou vyzkoušet tmavé tóny zelené, bordó nebo lilkové,“ radí Monika Linghartová.

Jestliže přemýšlíte nad barvou okenních rámů, zvažte, zda si přejete, aby rámy vynikly nebo splynuly s domem. „Bílé či jiné světlé odstíny mají tendenci okno zvýraznit a připoutávají pozornost k architektonickým prvkům. Naopak tmavé odstíny lépe splynou se sklem, což vytváří vizuálně příjemný vzhled,“ říká odbornice z Hornbachu.

Nezapomínejte na střechu

Možnosti výběru střešní krytiny jsou v současnosti mimořádně široké. Bez ohledu na to, zda zvolíte lehkou nebo skládanou krytinu, měla by vizuálně korespondovat s celkovým vzhledem domu. „Barva střešní krytiny dokáže design domu vylepšit, anebo doslova zničit. Na střechu vybírejte takový barevný odstín a povrchovou úpravu, které harmonicky doplní obálku domu. Černé, antracitové a tmavě šedé střechy vyniknou zejména na moderní architektuře. Klasické červené nebo hnědé barevné odstíny střechy se dobře hodí k tradičním a venkovským stavbám,“ uzavírá Monika Linghartová z Hornbachu.

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba