Tipy pro výběr zahradního osvětlení

Výběr typu rozvodu

„Hned na začátku se rozhodněte, jestli využijete 12voltové nebo 24voltové rozvody zahradního osvětlení. Doporučuji řídit se jednoduchým pravidlem vzdálenosti. Pokud se jedná o malou a jednoduchou instalaci s krátkými vzdálenostmi mezi zdrojem a světlem do 10 metrů, pak použijte 12voltové rozvody,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahradní techniky v projektových marketech Hornbach. Pokud je instalace rozsáhlejší a složitější a vzdálenosti mezi zdrojem a světlem jsou více než 10 metrů, pak je lepší sáhnout po 24voltových rozvodech. Hlavním důvodem je, že u 12voltových dochází k velkému úbytku napětí na vodiči – to znamená, že pokud se použijí 12voltové rozvody na dlouhé vzdálenosti, budou světýlka svítit jen slabě, nebo dokonce vůbec.

Plánování

Osvětlení, respektive rozvod kabeláže, je potřeba mít promyšlený dřív, než je zahrada hotová. Kabely je dobré umístit alespoň 10 centimetrů pod zem. Hlavním důvodem je bezpečnost. „Hrozí, že se o ně bude zakopávat, děti je budou vytahovat, psi rozkousávat a sekačka cupovat do zničení. Navíc nikdo nechce, aby mu jen tak na terase ležely kabely, nebo byly amatérsky přitisknuté ke zdi,“ upozorňuje odborník David Benda.

Zásuvka na 220 V a trafo

Základem nízkonapěťového zahradního osvětlení je zásuvka na 220 voltů. „Na tu připojíte trafo, které zredukuje napětí na požadovaných 12 či 24 voltů, a ze kterého se rozvádí kabely dále po celé zahradě. Pozor, každé trafo je jen na 150 wattů a můžete tak na něj připojit jen omezený počet světel,“ varuje David Benda, a dodává: „Spotřeba světel je v průměru jeden watt a díky LED osvětlení, které má velmi malou spotřebu, jich na jedno trafo připojíte opravdu hodně. Trafo klidně umístěte hned vedle zásuvky.“

Typy světel a jejich využití

Před nákupem je potřeba vědět, jak dlouhá bude nutná kabeláž, kolik světel bude dostačujících počet a jaké typy na zahradě použít.

Druhy světel

Umístění světel

Vestavná světla do podlahy

Podlaha terasy

Svítící sloupky

Volné plochy zahrady

Zapichovací světla

Keře, sochy, zákoutí

Reflektory

Dětské domečky a prolézačky

                 Závěsné osvětlení

Vodní svět

Základem je vybrat kvalitní osvětlení, které bude absolutně odolné vůči klimatickým vlivům a zároveň nabídne maximální bezpečnost. „Pro osvětlení zahrady jsou velmi výhodné sety a sady, které obsahují všechny důležité komponenty. Například zahradní osvětlení značky Paulmann nabízí jak startovací, tak i rozšiřující sady, které mají velmi jednoduchou instalaci. Kromě bezpečnosti a vysoké odolnosti mají osvětlení Paulmann navíc možnost kombinovat všechna svá svítidla a příslušenství mezi sebou. Kreativitě v zahradním designu se tak meze nekladou,“ říká David Benda.

Krásný a bezpečný vodní svět

Bez nízkonapěťového osvětlení si dnes vodní svět nikdo nedovede představit. „Díky naprosté bezpečnosti a dokonalé izolaci si můžete nasvítit dno jezírka, vodopád, kaskádu, fontánu, celý bazén nebo kašnu. Díky jednoduchému systému utěsněného spoje přes gumičku nehrozí probíjení ani riziko utopení světla,“ komentuje David Benda z Hornbachu. Trafo se jednoduše schová do skrýše k filtraci – je tam zásuvka na 220 voltů, sucho a stín. „Nezapomeňte, že dřív, než vodní svět postavíte, musíte mít osvětlení promyšlené. Když je jezírko napuštěné, budou se vám světla dodělávat hůř,“ upozorňuje David Benda.

Soumrakový senzor a časovač

Samospouštění je možné díky časovači, který lze snadno napojit na 220voltovou zásuvku před trafo. Další možností je soumrakový senzor, který spustí zahradní osvětlení při stmívání. „S umístěním soumrakového senzoru si musíte dát trochu práce. Napojuje se přímo na trafo a je vhodný spíše na menší zahrady, kde nastává stín rovnoměrně. Navíc je potřeba mít senzor nad povrchem, tedy volně ležící na zahradě či terase. Pokud byste jej umístili k trafu pod zem, kde je pořád tma, soumrakový senzor by byl prakticky pořád sepnutý,“ uzavírá odborník David Benda z Hornbachu.

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada