6 tipů, jak správně zateplit fasádu

Jana Nováková, 11.10.2021

1.        Volba materiálu

Zateplit budovu můžete hned několika materiály, ale výběr toho správného pro váš dům svěřte raději do rukou zkušeného projektanta. Tepelně izolační materiály se od sebe liší různými vlastnostmi, a každý má jiné přednosti. Zásadními požadavky jsou nízká tepelná vodivost, odolnost vůči mechanickému poškození a požáru. Je třeba také dbát na to, aby se minimálně do výšky 30 cm použil materiál s co nejnižší savostí.

2.        Správná tloušťka

Tloušťka termoizolačního materiálu je důležitým parametrem při snaze o úspory energií. Tento údaj lze získat na základě teplotechnického výpočtu. Při něm se bere v potaz orientace a tvar domu, typ konstrukce, lokalita, zvolený tepelně izolační materiál a samozřejmě normové požadavky. „Pokud se použije materiál s nedostatečnou tloušťkou, může pak docházet ke kondenzaci a následnému vlhnutí zdiva. Důsledkem bude vznik plísní a mechů. To je nejen nevzhledné, ale může způsobit i nemalé zdravotní problémy obyvatelům domu. Minimální tloušťka tepelně izolační vrstvy, která odpovídá současným požadavkům, je přibližně 15 cm,“ vysvětluje Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach.

3.        Úprava podkladu

Před instalací zateplení je zapotřebí se ujistit, že podklad není popraskaný, špinavý nebo mokrý. Konstrukce musí být rovněž dostatečně pevná a soudržná. „Povrch před aplikací doporučuji nejdříve opláchnout a ošetřit vhodným penetračním přípravkem. V případě, že jsou v něm výraznější nerovnosti, bude nutné nanést nejdříve omítku, abychom tyto rozdíly vyrovnali. Nezapomeňte, že poškozené podklady musíte opravit s dostatečným předstihem, aby stihly před montáží zateplení vyschnout. Aplikace na mokré povrchy by vlhkost ve zdivě uzamkla, a to by časem degradovalo tepelně izolační systém,“ upozorňuje odborník.

4.        Postup montáže

Ani ten nejkvalitnější termoizolační materiál nebude plnit svou funkci, když nebude správně navržen a zabudován. Nesprávné upevnění a vyztužení může způsobit vznik prasklin či odpadávaní kusů izolace. Tyto problémy vznikají především při svépomocné montáži, kdy není dodržen postup instalace. Realizaci proto raději přenechte zkušené firmě, kterou nejlépe vyberete na základě referencí.

5.        Detaily fasády

Členité fasády a komplikované střechy zvyšují riziko stavebních chyb. Rámy oken a dveří, či okenní lišty jsou vstupnou bránou pro vlhkost a představují riziko vzniku tepelných mostů. Rohy kolem oken jsou mimořádně náchylné na tvorbu plísní. Tomuto problému se dá předejít použitím systémových prvků a ukončovacích profilů. Jen tak zajistíte dokonalou obálku budovy bez slabých míst. Pokud při napojování zateplení na okno použijete nevhodné profily, může dojít k vzniku trhlin, přes které bude dovnitř zatékat nebo foukat,“ upozorňuje Richard Klička z Hornbachu.

6.        Fasádní omítka

Také u výběru fasádní omítky často dochází k ne zrovna nejšťastnějším volbám. Je potřeba si uvědomit, že ne každá barva bude na dané fasádě funkční. Výběr závisí od použitého tepelně izolačního materiálu, klimatických podmínek či dokonce typu střechy. „Dnes je nabídka omítek opravdu široká, a každá má odlišné přednosti. Akrylátové a silikónové omítky jsou vysoce odolné a omyvatelné. Hodí se proto do oblastí s častým výskytem srážek. Vápenné omítky jsou cenově nejvýhodnější, ale s nižší cenou přichází i nižší životnost a stálobarevnost. Mějte také na paměti i vhodnou barvu omítky. Tmavé barvy absorbují sluneční záření intenzivněji než světlé odstíny. Výsledkem nevhodné kombinace barvy a tepelně izolačního materiálu může být přehřívání zateplovacího systému a poškození omítky,“ dodává odborník z Hornbachu.

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavba