Neekologické kotle musí do roka zmizet, často se mění i komín

Lidem, kteří zatím nestihli vyměnit svůj starý kotel na pevná paliva, na to zbývá už jenom necelý rok. Od září příštího roku budou v Česku kotle první a druhé emisní třídy zakázané. Není to však pouze o výměně kotle, často je v takové situaci zapotřebí i adekvátní úprava komína.

Tmavý dým a typický zápach byl v podzimních a zimních měsících obvyklý zejména na vesnicích, kde lidé topili ledasčím, odpadky či plasty nevyjímaje. Situace se však rok od roku i díky dotacím na nový kotel zlepšuje. Od září příštího roku by navíc v Česku měly všechny domácnosti topit ekologičtěji. S tímto datem začíná platit zákaz používat staré kotle, za jehož porušení budou mít úřady možnost udělit pokutu až do výše 50 tisíc korun, a to i opakovaně.

"Do programu Nová zelená úsporám bude možné podávat žádosti o výměnu kotlů od 12. října, žádosti o kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti otevřou jednotlivé kraje na začátku příštího roku," uvedl Ondřej Charvát z Ministerstva životního prostředí.

Domácnosti s nižšími příjmy (průměrný roční čistý příjem jednoho člena domácnosti do 170 900 korun) mohou díky dotacím získat až 95 procent relevantních nákladů, ostatní žadatelé pak mohou o peníze zažádat v rámci programu Zelená úsporám. Maximální výše dotace se pohybuje od 30 000 do 100 000 korun v závislosti na zvoleném zařízení.

V minulých vlnách byl největší zájem o přechod na plyn a tepelná čerpadla. Z předchozích vln kotlíkových dotací se již vyměnilo nebo ještě bude vyměněno 105 000 kotlů. Na aktuální kotlíkové dotace bude podle ministerstva k dispozici minimálně 14 miliard korun, z toho 5,5 miliardy se rozdělí mezi nízkopříjmové domácnosti a 8,5 miliardy bude možné využít přes program.

Staré nevyhovující kotle se tedy již nyní postupně nahrazují novými zdroji tepla s tím, že státem podporované jsou čtyři: plynový kondenzační kotel, kotel na biomasu s ruční nebo samočinnou dodávkou paliva nebo tepelné čerpadlo. To může být buď elektrické, nebo plynové, vždy ale jeho energetická třída musí být s označením A+.

„Před výměnou kotle je nutné zohlednit typ budovy, která bude vytápěna. Stará kamenná chalupa si žádá jiný výkon vytápění, než je tomu u zatepleného domu. Zásadní je také velikost vytápěného prostoru a počet osob, které v domácnosti žijí," říká Jiří Svoboda, jednatel firmy Master Therm tepelná čerpadla.

Někdy se mění i komín

Při výměně kotle není dobré zapomínat také na komín. Pro nové kotle je totiž typická nižší teplota spalin, takže u stávajícího komína hrozí kondenzace vlhkosti. Komíny však za posledních dvacet let prošly velkým vývojem, trendem je například využívání plastových spalinových cest.

„Vždy se musí vyhodnotit, jaký typ spalinové cesty bude pro daný spotřebič nejvhodnější. V některých případech může vyhovět i stávající komín, ale ve většině případů se komíny musí vložkovat nebo nahrazovat takovými komíny, které budou splňovat nároky moderního spotřebiče,“ říká Pavel Ulrich, obchodní ředitel výrobce a distributora komínů Almeva. V případě komína s vložkou se musí vložka vyměnit vždy. Zděný komín není třeba měnit.

Aby spotřebič i komín co nejdéle sloužily, je potřeba se o ně adekvátně starat. „U spalinové cesty je potřeba dělat pravidelné kontroly a čistění. Zásadní roli při topení pevnými palivy hraje i jejich kvalita,“ říká Pavel Ulrich.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky