Pod stromečkem byla často elektronika, co děláme s tou starou?

REMA, 24.1.2022
Správné recyklace se přitom dočká jen něco málo přes 17 %

Po vánočních svátcích se v našich domovech tradičně objeví podstatné množství nových elektronických zařízení. Mobilní telefony, počítače, herní konzole, kávovary, televize, robotické vysavače, chytré hodinky a další elektronika patřily dle vyjádření prodejců mezi nejčastěji nakupované dárky i loni. S přílivem nové elektroniky do domácnosti jde ruku v ruce odchod té staré, a to bohužel velmi často jednoduše do popelnice na směsný odpad. „Nejenže se tak z nepotřebných zařízení nemohou recyklovat hodnotné suroviny, ale navíc se elektronika dostane na skládku nebo do spalovny, kde ohrožuje životní prostředí i lidské zdraví,“ podotýká Barbora Stárková z oddělení komunikace a marketingu společností REMA.

Za rok 2021 přibude téměř 60 milionů tun elektroodpadu

Podle odhadů Organizace spojených národů vyprodukoval za rok 2021 každý člověk na planetě v průměru 7,6 kilogramů elektroodpadu, což znamená celkem asi 57,4 milionu tun. Správné recyklace se přitom dočká jen něco málo přes 17 % tohoto množství. Produkce elektroodpadu přitom má dle predikcí rok od roku globálně narůstat a do roku 2050 může podle zprávy Světového ekonomického fóra z roku 2020 vzrůst až na 120 milionů tun ročně.

Nejen u povánoční staré elektroniky je proto důležité zamyslet se, zda by ještě někde neposloužila, a tím pádem k masivnímu nárůstu elektroodpadu nepřispěla. Pokud starší mobil, počítač či jiný spotřebič dosud funguje, nabízí se možnost posunout jej v rodině dál třeba dětem či prarodičům nebo jej nabídnout k bazarovému prodeji. „Bohužel, především mobilů se lidé jen neradi zbavují, protože jsou to předměty, které každodenně používali a mívají k nim poměrně pevnou vazbu. Čechům tak podle průzkumů leží doma v šuplících více než milion starých telefonů, které by se buď mohly vrátit do oběhu a ještě pár let sloužit, nebo být odevzdány k recyklaci a ekologicky zpracovány na cenné druhotné suroviny,“ poukazuje Barbora Stárková a dodává, že odevzdáním starého mobilu k recyklaci mohou lidé navíc pomoci dobré věci – ochraně volně žijících goril nížinných. „Už od roku 2010 spolupracuje REMA se Zoo Praha na sběru starých mobilů. Za každé takové zařízení odevzdané do sběrných nádob v pražské zoo nebo na dalších sběrných místech po celé ČR převede REMA 10 korun na sbírkové konto, z něhož jsou podporováni strážci kamerunského pralesa chránící místní gorily,“ vysvětluje Stárková.

Nechte si elektroodpad odvézt přímo z domova. Školáci s ním mohou i soutěžit

Odevzdat vysloužilá elektrozařízení k náležité recyklaci je přitom jednodušší, než by se mohlo zdát, a to i v případě, kdy lidem schází dostatečně velké auto pro odvoz nebo v obci nemají sběrný dvůr. „Pro odvoz velkých elektrozařízení mohou domácnosti využít naši službu Buď líný . Je zdarma a objednat si ji lze po telefonu či online. Pro odevzdání menšího množství elektra do váhy 10 kilogramů nebo baterií pak slouží služby re:Balík a FamilyBox . Staré elektro nebo baterie jednoduše zabalíte do krabice, založíte u nás online objednávku, vytisknete si speciální štítek, balík odnesete na nejbližší poštu a na naše náklady jej odešlete,“ popisuje princip služby Barbora Stárková .

Pokud máte v rodině děti školou povinné, nabízí se i další cesta, jak se odpovědně staré elektroniky zbavit – věnujte je školákům do oblíbené soutěže ve sběru elektroodpadu EkoEDA. Ta je určena pro mateřské, základní, střední a speciální školy, které jsou zapojeny do projektu Zelená škola. Kromě vysloužilých elektrozařízení mohou žáci ke sběru odevzdávat také přenosné baterie a akumulátory. Soutěž probíhá již od 1. září 2021 a potrvá až do 16. května 2022 včetně. Vyhodnocování soutěže bude probíhat osvědčenou formou stanovení průměrné hmotnosti celého sběru školy v přepočtu na jednoho žáka, takže nepřijdou zkrátka ani malotřídky. Na tři nejlepší školy v každé kategorii čeká hodnotná výhra a každá škola, která se do soutěže zapojí a v rámci soutěže odevzdá odpadní elektrozařízení či baterie v minimálním množství 100 kilogramů, zároveň obdrží finanční odměnu 1 koruna za každý kilogram bez DPH.
Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Technika