Čtyři tipy pro správné praní prádla

Kdo by si nepřál, aby oblečení vypadalo stejně skvěle po vyprání, jako když viselo na ramínku v obchodě? Máme pro vás čtyři odborné rady, které stojí za to dodržovat. Zaručí vám, že si prádlo sami neobratným zacházením nezničíte.

Prádlo roztřiďte

Prádlo, určené k praní si rozdělte na hromádky – v první řadě podle barev na bílé či světlé a tmavé. Tmavé barvy totiž hlavně na bavlněných tkaninách hůře „drží“, a světlé prádlo by mohly nevratně zabarvit, nebo způsobit nevzhledné „zašednutí“. Dalším hlediskem je povolená teplota praní. Choulostivé textilie, které se musejí prát na 30 nebo 40 stupňů, nejde prát dohromady s těmi, které budete prát při vyšší teplotě. Nezapomeňte zkontrolovat všechny kapsy a vyjměte kapesníky, mince a jakékoliv jiné poklady, které se v kapsách nacházejí.

Perte na ruby, zapněte knoflíky a zipy

„Doporučuji prát oblečení naruby. Na lícové straně se zpravidla nacházejí knoflíky, lemy, flitry apod., které by se třením při praní mohly poškodit, nebo by mohly poškodit ostatní prádlo. Větrovky a bundy se zipem je vhodné zapnout – zip by mohl poškodit ostatní oděvy. Ložní povlečení je také dobré zapnout – často se stane, že se v průběhu praní více textilií „naskládá“ do jednoho většího povlaku a pračka posléze nemůže prádlo správně rozložit v bubnu kvůli rovnováze a má potíže s odstřeďováním; z důvodu bezpečnosti totiž pak pračka nemusí prádlo odstředit při nejvyšších požadovaných otáčkách,“ doporučuje Darina Papáčová, odbornice společnosti Whirlpool.

Pračku nepřeplňujte

„Přeplněná pračka neumožní prádlo dokonale vyprat, protože se prací prostředek a voda nemusejí absorbovat do všech vláken. Doporučuji pračku plnit podle pokynů výrobců. Při praní bavlny můžeme využít plnou náplň, při praní syntetiky, vlny a dalších speciálních programech je vhodné se řídit tabulkami s kapacitou pro daný program, která je vždy nižší, než je maximální kapacita pračky. Maximální kapacita se stanovuje podle referenčního programu, jímž je právě bavlna – plná náplň,“ upozorňuje Darina Papáčová.

Pračky s inteligentní technologií 6. SMYSL jsou osazené senzory a s jejich pomocí rozpoznají množství vloženého špinavého prádla. S ohledem na zvolený typ tkaniny samy upraví prací cyklus tak, aby bylo prádlo vyprané s minimální spotřebou vody, energie i času. A to i tehdy, když není pračka úplně naplněná. Vyplatí se proto zvolit tu největší pračku, kterou vám prostor dovolí – pohodlně doma vyperete i objemné textilie jako například prošívané deky nebo i textilní pelíšky pro mazlíčky.

Pozor na prádlo zapomenuté v bubnu

Jestli na vás vyprané prádlo čeká hodiny v bubnu, připravte se na to, že bude plné nevzhledných, odolných záhybů, hrubé a určitě nebude zrovna vonět. „Vlhké prostředí bez přístupu vzduchu je totiž doslova živnou půdou pro bakterie, škodlivé plísně a další patogeny, provázející hnilobný proces. Ten začíná už po pár hodinách, kdy prádlo leží nečinně v bubnu,“ vysvětluje Darina Papáčová. Aby se to nestávalo, provzdušňují pračky s inovativní funkcí FreshCare+ vyprané prádlo jemnou párou a v pravidelných intervalech otáčejí bubnem na obě strany. Takže prádlo zůstane svěží, měkké a nezmuchlané, dokud jej nevyjmete z pračky, nepověsíte nebo nevložíte do sušičky. A to až šest hodin po skončení pracího cyklu. Pára navíc vyrovná vlákna, takže se pak prádlo snáz žehlí.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry