Dopady špatné situace v oblasti bydlení

Research, 25.5.2022

TRHLINY: Podle našeho indexu „mizérie“ bydlení v USA (viz graf) je bydlení v USA nejméně dostupné za posledních čtyřicet let. Index kombinuje 20% nárůst průměrných cen nemovitostí s více než desetiletou fixní úrokovou sazbou hypoték na 30 let přesahující 5 %. Tento dvojitý úder zasahuje aktivitu v oblasti bydlení. Ukazatel „předstihových cen“ dřeva je za poslední měsíc -35 % (90 % amerických domů je dřevěných), prodeje nových domů právě klesly o 17 % a američtí stavitelé domů (DHI, LEN, PHM) dosahují slabých výsledků. Systémová rizika jsou však nízká, rozvahy spotřebitelů jsou silné, zatímco pomalejší ekonomika a inflace uklidní obavy Fedu.  

 

NEJEN MY: USA jsou extrémním příkladem cen nemovitostí, ale růst cen a nyní i úrokových sazeb je celosvětový. Náš index „mizérie“ v oblasti bydlení ve Spojeném království se blíží desetiletým maximům, ceny nemovitostí rostou o 11 % a pětileté úrokové sazby hypoték přesahují 2 %. Záleží však na rozdílech mezi jednotlivými zeměmi. Míra vlastnictví domů se pohybuje od 90 %+ ve východní Evropě po 65 % v USA/Velké Británii/Aus. ale 50 % v Německu, HK. Podobně je tomu s financováním. V Evropě jsou běžnější krátkodobé hypotéky s variabilní úrokovou sazbou.  

 

DOPADY: Zostřující se zpomalení trhu s bydlením v USA bude nadále tlumit spotřebitelskou důvěru a „efekt bohatství“, avšak s malým systémovým rizikem vzhledem k síle bilance domácností. Podíl bydlení na HDP USA činí přibližně 17 %, přičemž se dělí na stavebnictví a přestavby s podílem 5 % a služby v oblasti bydlení, které zahrnují platby za pronájem, s podílem 12 %. Zpomalení zmírní obavy Fedu z inflace, neboť bydlení má obrovskou 30% váhu v koši CPI, a sníží tlak na agresivní cyklus zvyšování cen.   


Ben Laidler , stratég pro globální trhy ve společnosti eToro


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality