ČEZ: Fiala potvrdil záměr vlády plně kontrolovat výrobu

Research, 23.6.2022
Premiér Fiala včera řekl, že vláda chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolou celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny. Fiala také řekl, že realizace tohoto plánu není otázkou této zimy. Důvodem (podle vyznění projevu) je prý to, že vláda nyní nemůže ČEZu přikázat prodávat elektřinu za nižší ceny kvůli přítomnosti minoritních akcionářů. Kromě toho ještě Fiala jasně podpořil výstavbu jadernýchobnovitelných zdrojů, výrobu bioplynu a rozšiřování tepelných čerpadel. Chce mj. také navýšit kapacitu plynovodů a ropovodů z EU. Na pomoc domácnostem a firmám vláda vyhradila 66 mld. v podobě hlavně úsporného tarifu“, poskytne 10 mld. teplárnám atd. (ČTK)

Zdá se, že vláda skutečně uvažuje o rozdělení ČEZu na výrobní a nevýrobní část a znárodnění minorit ve vysoce ziskové výrobní části či jejich výměnu za svůj podíl ve zbývající části firmy. Vláda by musela pro úspěšné odkoupení minorit ve výrobní části pravděpodobně nabídnout minoritám vysokou prémii. Výroba ČEZ bude letos a v příštích letech pravděpodobně vysoce zisková, když by se její EBITDA mohla do roku 2024 díky vysokým cenám elektřiny na burze až ztrojnásobit (loni výroba a těžba vygenerovaly 38 mld. EBITDA). Předpokládáme proto vůči akciím ČEZ pokračující pozitivní tržní sentiment. Otázkou je ovšem samotný způsob provedení takového odkupu/swapu a na stole je stále mnohem čistší možnost zvýšení výplaty dividend v následujících letech a z nich dotovat sociální programy.

Z pohledu stavby jaderných elektráren se například včera francouzská EdF vyjádřila, že by do projektu nové elektrárny ve Velké Británii chtěla přizvat z 20% stát a dále finanční investory tak, aby ve finále měla v projektu 20%. Elektrárna by měla fungovat na principu plně regulované entity s regulovaným výnosem podobně, jak jsou v současnosti provozovány distribuční sítě.

Petr Bártek, analytik České spořitelny

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Energie