Minerální vlna jako přirozená klimatizace? V létě ochladí, v zimě zahřeje

Redakce, 3.8.2022
Ilustrační foto Knauf Insulation

Minerální vlna jako přirozená klimatizace? V létě ochladí, v zimě zahřeje

Zatímco dříve byla klimatizace spojena pouze s většími obchody či kancelářskými budovami, se zvyšující se životní úrovní roste jejich počet i v běžných domácnostech. Letní teploty jsou člověku nepříjemné a klimatizační jednotka již navíc není cenově nedostupným prvkem. Většina Čechů však nepočítá s tím, že ochlazovače vzduchu patří mezi velké energetické „žrouty“. Vytoužený chládek se tak nakonec může každoročně prodražit.

Řešení může představovat izolace z minerální vlny. „Ačkoliv to tak na první dojem nemusí vypadat, jedním z nejúčinnějších způsobů boje proti vysokým teplotám je právě zateplení. Pokud není budova dostatečně izolovaná, přes její fasádu a střechu v létě dovnitř proudí horko a v zimě naopak uniká potřebné teplo,“ vysvětluje Štěpán Lášek, aplikační manažer společnosti Knauf Insulation. Kvalitní zateplení podle něj dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění.

Oproti klimatizační jednotce je navíc minerální foukaná izolace ekologičtějším řešením. Dle odborníků z Mezinárodní agentury pro energie se odhaduje, že do roku 2050 vzroste spotřeba elektřiny na klimatizování budov na trojnásobek. Bude potřeba vyrábět více elektřiny, dodatečné chlazení budov navíc představuje také zátěž pro přenosovou síť.

Minerální foukaná izolace se díky svému složení dostane do všech prostorů, dutin a tvarů obydlí. Plně se tedy přizpůsobí požadovanému povrchu a vytvoří přídavnou vrstvu, která v létě zajistí příjemný chládek a v zimě naopak pohodlné teplíčko.

Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba