Zájem o pasivní domy roste. Hlavním důvodem je současný nárůst cen za energie

ALPH NWT, 16.8.2022

 

Narůstající výstavba pasivních domů v současnosti nabízí možné východisko ze zvyšujících se cen energií a rostoucí zátěže na životní prostředí. Zájem podporuje snaha o větší energetickou soběstačnost, komfort a kvalitu bydlení. Dnes se pasivní dům postupně stává standardem, který nabízí určitou nezávislost uživatele. Vývoj rozvíjí cestu, která je šetrná k životnímu prostředí a rovněž k našim peněženkám.


Roční nárůst zhruba o třetinu

Počet domů, které byly postaveny v pasivním standardu (dle ČSÚ) vloni v Česku meziročně vzrostl zhruba o třetinu na 1600. Celkově jich je asi 8800. Ve většině případů se jedná o rodinné domy. Podíl nových pasivních domů na celkovém počtu nově postavených rodinných domů stoupl o 2,5 procentního bodu na 8,3 procenta. Podle ČSÚ bylo v Česku loni dokončeno zhruba 19 250 domů, což je meziročně o 0,1 % více. „Lidé také využívají možnosti postavit dům s pomocí dotace Nová zelená úsporám (NZÚ). Díky projektu NZÚ mohou lidé žádat o dotaci na postavení nového domu v pasivním standardu, nebo na rekonstrukci stávajícího,“ uvádí Ing. Karel Havlíček, manažer pro výrobu a obchod z divize Pasivních domů ALPH.


Soběstačnost a šetrnost

U pasivních domů, kde je spotřeba na vytápění v některých případech až 10x menší než u běžných staveb. Nejčastěji se pasivní dům definuje jako budova, kde je spotřeba energie na vytápění nanejvýš 15 kWh/(m2*rok). Pro srovnání s běžným domem, který má spotřebu 80-140 kWh/(m2*rok), je znatelný praktický význam pro uživatele stavby, neboť náklady za energii jsou podstatně nižší. U starších „běžných domů“ nejvíce energie utíká střechou a okny, následně stěnami, podlahami a tepelnými mosty v konstrukcích. Proto je pozornost soustředěna na tepelně technické vlastnosti staveb a konstrukcí. Oproti současným normovým hodnotám jsou požadavky na pasivní domy až 2x vyšší. Cena pasivního domu je ale srovnatelná s domy, které většina projektantů dnes projektuje.


Bydlení v době covidové

V posledním roce, kdy všechny zasáhla pandemie koronaviru, byl zaznamenán vyšší zájem o bydlenírodinných domech. Jedním z důvodů je fakt, že rodina se částečně izoluje od okolního světa, ale zároveň může svůj čas trávit svobodně venku na zahradě. Stále ovšem platí, že spousta lidí si vybírá bydlení především na základě svých ekonomických možností z dlouhodobého hlediska. Jelikož se náklady na bydlení neustále zvyšují, zájem je především o středně velké byty nebo menší rodinné domy, kam se pohodlně vejde čtyřčlenná rodina. „Přesně takové mohou být dnešní pasivní domy. Jejich pořizovací cena je sice z počátku o něco vyšší, nicméně z dlouhodobého hlediska jsou náklady na bydlení, díky soběstačnosti domu, velmi nízké. Za nízké náklady na provoz domu může především chytře řešené větrání s rekuperací tepla, tepelná izolace v domě, správná orientace domu, díky které dům využívá přírodních zdrojů tepla a v neposlední řadě také fotovoltaické panely, které slouží jako významný zdroj elektřiny,“ prozrazuje Ing. Karel Havlíček. 

 

 Jak fungují pasivní domy

Výstavbou pasivního domu by se mělo ve výsledku docílit velmi nízkých provozních nákladů, což je velmi šetrné k přírodě i peněžence obyvatel takového domu. Nespornou výhodou pasivních domů ALPH je jejich velmi rychlá výstavba. Díky stavebnímu systému z prefabrikovaných betonových panelů můžete v domě bydlet velmi rychle a vhledem ke zvolenému materiálu také nejlépe využívat teplo, které máme zcela zdarma – ze Slunce.


Pasivní dům si teplo dobře chrání

Většina dnešních domů vyzařuje teplo do okolí. Pasivní dům si ovšem toto teplo velmi pečlivě chrání. Základem je stavební materiál, který má výbornou schopnost akumulace tepla. Je zároveň důležité, aby obálka domu byla těsná a nedocházelo k úniku tepla netěsnostmi a tím k tepelným ztrátám. Vzhledem ke způsobu výstavby a parametrům použitých materiálů má pasivní dům menší tepelnou ztrátu a větší tepelné zisky, díky kterým mohou pokrýt velkou část potřebného tepla na vytápění. „Důležitou částí stavby jsou okna s vynikajícími tepelně-technickými vlastnostmi rámu i zasklení. Kvalitní okna přivedou do domu více tepla, než kolik přes ně unikne,“ uvádí Ing. Karel Havlíček, manažer pro výrobu a obchod z divize Pasivních domů ALPH.


Rekuperace zajišťuje čerstvý vzduch bez klasického větrání okny

Hodně tepla uniká z interiéru větráním. V pasivním domě není klasické větrání okny k zajištění přísunu čerstvého vzduchu nutností. Dostatek čerstvého vzduchu totiž zajišťuje větrací zařízení s rekuperací. Rekuperace znamená, že ve větrací jednotce odpadní vzduch předá až 90 % svého tepla venkovnímu vzduchu. Žít v pasivním domě ovšem neznamená pouze úsporu nákladů, ale může vás také zbavit zdravotních problémů. Rekuperační jednotka totiž filtruje vzduch a tím jej zbavuje škodlivých nečistot a prachu. „Díky tomu se poté nemusíte bát plísní, bakterií, netvoří se průvan a v místnostech je stálá tepelná pohoda, ať už je tuhá zima, nebo horký letní den,“ dodává Ing. Karel Havlíček.


Betonové bloky ALPH

Zlínská technologická společnost NWT, konkrétně její divize Pasivní domy, staví své domy pomocí prefabrikovaných betonových panelů s integrovanou tepelnou izolací. Tento systém nabízí jednoduché, variabilní a kvalitní řešení pro stavbu pasivního domu. Přináší zdravé a bezpečné bydlení ve spojení s nejmodernějšími technologiemi. Prefabrikované železobetonové panely si NWT vyrábí ve vlastním výrobním závodě, následně se přivezou na místo stavby a smontují k sobě jako stavebnice. Díky této technologii se předchází nepřesnostem, které mohou vzniknout při klasickém způsobu stavby. Díky snadné montáži panelů je možné postavit jedno podlaží domu již za jeden den. Celá stavba poté může být připravena k nastěhování během pár měsíců.


Aktuálně probíhající projekty

Z aktuálně probíhajících projektů stojí za zmínku například právě dokončovaný projekt na Těrlicku, kde se kromě ALPH 133 staví i menší typové domy ALPH 86, nebo chystaná výstavba rodinných domů v Postoupkách u Kroměříže. Dále se připravuje několik domů ve Zlínské části Nivy, a také další velký projekt, konkrétně výstavba bytových a rodinných domů v Kopřivnici. „Aktuálně máme rozdělaných několik projektů, které budeme postupně dokončovat. Jedná se o Těrlicko, Držovice u Prostějova nebo již připravený projekt v Letovicích. Dále bychom se chtěli zaměřit na pokračování výstavby individuálních projektů rodinných i bytových domů. Máme také připraveno několik nových typových domů, které budeme postupně přidávat do naší nabídky. Lákají nás i developerské projekty, u kterých jsme schopni celý projekt navrhnout od samého začátku včetně modelace lokality, přípravy projektu, vizualizací až po samotnou realizaci stavby,“ říká Ing. Karel Havlíček, manažer pro výrobu a obchod z divize Pasivních domů ALPH.

 

ALPH NWT

Zlínská technologická společnost NWT, konkrétně její divize pasivní domy, staví své pasivní domy ve standardu ALPH. K výstavbě těchto domů používá prefabrikované železobetonové panely, které se vyrábí v závodě v Hulíně a následně se přivezou již hotové na samotné místo stavby. Tyto panely se poté smontují k sobě a všechny díly do sebe zapadnou jako stavebnice Lego.

Díky této technologii se předejde nepřesnostem, které mohou vzniknout při klasickém betonování domu přímo na stavbě. Zároveň je díky této snadné montáži panelů k sobě možné postavit jedno patro domu za pouhý jeden den. Celá stavba poté může být připravena k nastěhování během pár měsíců.

Více informaci na: www.alph.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba