Pětina rodičů se do roka pustí do renovace dětských pokojů, inflaci navzdory. Každý desátý bude úpravy financovat z úspor ze stavebního spoření


Začátek školního roku využívá k drobným úpravám pokojíčku pravidelně 13 % rodin

Více než pětina rodičů se chystá do roka renovovat dětský pokoj. Dalších téměř 40 % má úpravy v plánu do pěti let. Nejčastěji budou renovaci hradit z vlastních úspor (72 %), každý desátý pak z úspor ze stavebního spoření. Vyplynulo to ze srpnového průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen.

Dětský pokoj má 90 % českých domácností, ve kterých bydlí nezletilé děti. V polovině z nich má každé z dětí samostatný vlastní pokoj, ve 30 % domácností bydlí děti ve společném pokoji. Ve více než deseti procentech domácností však děti samostatnou místnost vůbec nemají. Nejčastěji (44 %) proto, že rodiny bydlí v tak malém bytě, že v něm pro dětský pokoj není místo.

Pokoj dětem zařizujeme nejčastěji do věku, než nastoupí do 1. třídy

Více než 80 % rodičů zařídilo svým dětem vlastní pokoj ještě před nástupem do školy. Za zařízení v něm zaplatili v průměru 34 000 korun. Tuto částku uhradili převážně (72 %) z vlastních úspor, každý desátý rodič pak využil úspory ze stavebního spoření. Stavebko je ideálním nástrojem pro větší rekonstrukce, ale i pro financování například zařízení do dětského pokoje. Řada rodičů spoří dětem na stavebku již od narození. Spořitelny jim vklad po celou dobu úročí pevným úrokem, a pokud k tomu přidáme státní příspěvek, je stavebko zajímavým a více než vhodným instrumentem právě pro zařízení dětského pokoje ještě před nástupem do školy,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Při výběru nábytku hraje hlavní roli vzhled a funkčnost

Téměř 8 z 10 rodičů se při výběru zařízení do dětského pokoje řídí především vzhledem nábytku, jeho funkčností a kvalitou. Cena je pro ně až na čtvrtém místě. Přes 60 % rodičů dá při výběru také na názor svých dětí. Naproti tomu necelých 30 % rodičů dovolí dětem vybírat pouze drobnosti. Nejčastěji pořizují maminky a tatínkové do dětských pokojů především nový nábytek, každý desátý rodič pak nemá problém s použitým nábytkem z jiných místností, od příbuzných nebo z bazaru.

Dětské pokoje upravujeme do dospělosti dítěte alespoň dvakrát až třikrát

Tři čtvrtiny rodičů si myslí, že zařízení dětského pokoje je třeba upravit nebo změnit s věkem dítěte, a to alespoň dvakrát až třikrát do jeho plnoletosti. Na 13 % rodičů přitom větší či menší úpravy provádí každoročně před začátkem nového školního roku. „V současné době dramatického růstu cen energií registrujeme také stále větší zájem o rekonstrukce bydlení za účelem zvýšení energetické úspory bydlení, dětské pokoje nevyjímaje. Koneckonců se to potvrdilo i v našem průzkumu. Na 15 % rodičů hledí při zařizování dětského pokoje i na energetickou úspornost. V době vysoké vysokého růstu cen se každé snížení měsíční finanční zátěže zkrátka hodí,“ uzavřel Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Výzkum AČSS proběhl v srpnu 2022 na reprezentativním vzorku 520 respondentů z české populace, kteří žijí v domácnosti s alespoň jedním nezletilým dítětem. Výzkum se uskutečnil pomocí Instant Research IPSOS.


 

 
Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) si klade za cíl společně se svými členy vytvářet spolehlivý, funkční a stabilní systém stavebního spoření a také upevňovat důvěru v tento produkt. Důraz klade na vytváření příznivých podmínek pro řešení bytových potřeb lidí žijících v České republice.
Asociace českých stavebních spořitelen vznikla v roce 2000 a v současnosti sdružuje všech pět stavebních spořitelen (Českomoravská stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., Raiffeisen stavební spořitelna a.s. a Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.). AČSS udržuje kontakty s partnerskými organizacemi v Evropě a podílí se stejně jako všichni její členové na činnosti Evropského sdružení stavebních spořitelen.

Více informací na: www.acss.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy