Na soláry se čeká i déle než půl roku. Dva měsíce věnované plánování energetických úspor firmám ušetří balík navíc

Na soláry se čeká i déle než půl roku. Dva měsíce věnované plánování energetických úspor firmám ušetří balík navíc


Poptávka po fotovoltaických řešeních pro firmy letí v posledních měsících strmě nahoru. Její 400% nárůst jasně ukazuje, že velká část podniků chce okamžité snížení nákladů na elektřinu. Jenže na samotnou instalaci solárních panelů si musejí počkat mnohdy více než půl roku. Kdyby navíc před často nepromyšlenou objednávkou věnovaly pouhé dva měsíce komplexnímu plánování energetických úspor, mohly by v důsledku ušetřit ještě o mnoho více.

Vlivem drtivého nárůstu cen energií v průběhu letošního roku se velká část tuzemských firem najednou ocitla v existenčních problémech, přičemž hospodářské výsledky v červených číslech či pouhé omezení provozu se dá považovat za ještě poměrně dobrý důsledek zdražování. Není proto divu, že podniky hledají, kde by na energiích uspořily co nejvíce. A to ideálně hned, protože už včera bylo pozdě.

Na první pohled jasným favoritem v oblasti energetických úspor jsou fotovoltaická řešení. Poptávka po nich vzrostla podle našich dat v posledních měsících o 400 % a tento trend zřejmě jen tak nezpomalí. Vlivem nárůstu cen elektřiny se navíc drasticky zkrátila návratnost těchto řešení. Druhou stranou mince je však fakt, že významně narostla doba samotné realizace FVE řešení. Podniků, které jsou ochotné utratit miliony za solární panely, je tolik, že v pořadníku si zájemci počkají půl roku, ale i déle.

Fotovoltaika je bez debaty pro velkou část firem jedním ze způsobů, jak rychle ušetřit. Dlouhá doba od objednávky po realizaci však nahrává tomu vyhnout se nepromyšlenému řešení. Tedy neobjednat bezhlavě co nejvýkonnější solární elektrárnu, ale zasadit získávání energie ze slunce do komplexnějšího projektu energetických úspor. Během dvou měsíců může mít firma v ruce nejen pečlivě připravený projekt na FVE, ale i konkrétní strategii dalších úspor od osvětlení vnitřních prostor a jejich vytápění až po zateplení obálky budovy.

Podnik tak díky pečlivější přípravě ve finále ušetří hned na několika frontách. V prvé řadě se bude během čekání na instalaci solárních panelů moci věnovat dalším naplánovaným energeticky úsporným projektům, čímž během této doby sníží svoji spotřebu. Za druhé bude samotné FVE řešení na tyto projekty plně optimalizované, a tedy i levnější, než by bylo bez nich. Ušetřené prostředky bude navíc firma moci vložit do dalších úsporných opatření, a tím ještě více snížit náklady na energie.

Autorem komentáře je Ondřej Vaněk, jednatel společnosti PKV Build.


 

O společnosti PKV Build

PKV Build se zaměřuje na strategické řízení energetiky u firem a obcí. Soběstačnost a udržitelnost svých klientů podporuje celou řadou služeb, od návrhu energetických investičních projektů po snižování uhlíkové stopy. K tomu využívá i vlastní software Enmon, který je první online aplikací určenou pro moderní a efektivní sustainability management.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Energetické okénko