Evropský i americký trh stále nabízí potenciál pro české výrobce nábytku

RIM CZ, 23.1.2023

Obecně platí, že trh se sedacím nábytkem klade stále větší důraz na zdravé sezení a kultivované kancelářské prostředí. Pokud se však chce výrobce nábytku prosadit za hranicemi své domovské země, nestačí mu jen sledovat trendy. Každý trh má totiž specifického zákazníka, a to vyžaduje individuální přístup. V tomto článku se dočtete, co vše obnáší expanze do zahraničí a proč se stále více v tomto odvětví prosazuje robotizace.

 

V čem se liší spotřebitelé jiných zemí?

Každá země je trochu odlišná a má jiné požadavky zákazníka. Požadavky na technická řešení, materiály, komunikaci, logistiku, certifikace apod. Např. v USA se bez certifikátu BIFMA firma se sedacím nábytkem neobejde. Jedná se o specifickou certifikaci pro tamní trh. Při vstupu na takto vzdálený trh je nutné najít správného partnera, který je podpořen materiálově i finančně, a on se svou znalostí trhu bude kopat za danou společnost. Aktuálně se klade velký důraz na udržitelnost, recyklované/recyklovatelné materiály. A obecně ohleduplnost k životnímu prostředí, což je opět nutné doložit patřičnou certifikací.

 

Potenciál amerického trhu

Budování značky na americkém trhu je běh na dlouhou trať. Je důležité najít vhodného partnera, který dokáže splnit požadavky na rozvoj dealerské sítě. Vzdálený trh je náročný na produkt, cenu, logistiku a nutnost efektivního balení. „Bavíme se tu o kontejnerové přepravě a množstvích 400 a více židlí. Časový posun a složitější komunikace tomu také nepomáhají. V současné době jsme zvýhodněni, protože v týmu máme obchodního zástupce s americkým občanstvím, který zná místní prostředí, reálie a mentalitu tamního trhu,“ říká Jakub Barcuch, manažer prodeje společnosti RIM CZ. V minulém roce se společnosti RIM CZ podařilo najít partnera z východního pobřeží Spojených států, který si zamiloval židli Muuna. Je to první vlaštovka z evropské produkce RIM CZ do USA.

 

Nábytkářský ráj neexistuje

Pro české výrobce jsou stále zajímavé blízké trhy jako CZ, SK, AT, DE, a to z pohledu logistiky i mentality. Nábytkářský ráj však neexistuje. „Český trh je nám velmi blízký a stále je pro nás jedním z prioritních. Jde zde 27 % celkového objemu produkce RIM. Paradoxně i na takto malém prostoru vidíme odlišnosti ve vnímání nároků na typ a úroveň produktu. Bohužel zejména v poslední době cítíme stále vyšší tlak na cenu,“ říká Jakub Barcuch, manažer prodeje společnosti RIM CZ.

 

Evropské trhy stále nabízejí zajímavý potenciál

Obchodní pokrytí Evropy se z určitého pohledu jeví jako dostatečné, přesto nábytkářské společnosti nadále usilují o další rozvoj v již aktivních zemích jako je Francie, Německo či Velká Británie. Například Španělsko je trhem, kde je velká konkurence v podobě levných výrobců, ovšem důraz je kladen i na design produktu. Mírně problematická je logistika vzhledem ke vzdálenosti, což nepřispívá ceně produktu. Důležitý je také jazyk, bez španělštináře je skoro nemožné se na tomto trhu prosadit (stejně jako např. ve Francii). Mezi evropské destinace s velkým potenciálem patří i Dánsko. Jedná se o trh, kde jsou na kvalitu a design produktu kladeny velké nároky. Výraznou roli zde hraje také udržitelnost produktu. „Nyní jsme v kontaktu s největším DK dodavatelem nábytku, což je pro nás výzvou, abychom obstáli mezi evropskými špičkami výrobců kancelářského nábytku. Také je nutné adaptovat portfolio nabízených výrobků tamním (skandinávským) požadavkům. Jednoduše řečeno, v Dánsku nelze prodat židli, která je bestsellerem např. v Maďarsku,“ říká manažer prodeje společnosti RIM CZ, Jakub Barcuch.

 

Nahradí lidskou činnost stroje?

I v nábytkářském sektoru platí všeobecný trend nahrazování lidí stroji, ale ne vždy to je možné a lze nahradit cit člověka pro estetično. Bohužel český trh práce už řadu let postrádá čalouníky, a tak i výrobci čalouněného nábytku se musí ubírat směrem k robotizaci. Samozřejmě zde hraje roli také automatizace výroby, výroba vlastních komponentů jako jsou například pěny, rámy atd. Ale to je vždy spojené s investicemi a dobře promyšlenou strategií. 

RIM CZ

Společnost RIM CZ a.s. vznikla v roce 1991 v Otrokovicích nedaleko Zlína. Zabývá se výrobou kancelářských židlí a nábytku, který podléhá přísným nárokům na ergonomii sezení. Slogan „Pro zdravé sezení“ je podložen intenzivním výzkumem ergonomie a firma se tak snaží kultivovat a ozdravovat kancelářské prostředí firem.

Na vývoji produktů spolupracují s českými i zahraničními designéry, jsou držitelem ocenění Red Dot, German Design Award a Good Design za produktový design.

Více informaci na: www.rim.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry