Připravte zahradu na sezonu

Hornbach

Na zahradě se neobejdete bez spousty nástrojů od zahradnických nůžek přes hrábě až po rýče, lopaty, košťata a motyky. Ze zahradních přístrojů se hodí mít vždy po ruce vertikutátor, sekačku, křovinořez a pilku na větve nebo akumulátorovou pilu.

 

Probuďte trávník

Z trávníku odstraňte napadané listí, větve, kameny a důkladně ho vyčistěte. Po zimě trávník posekejte na co nejkratší délku, bude tak dobře připraven pro následnou vertikutaci. „Vyhrabte a prořežte stávající drny do hloubky tří až pěti milimetrů.Vertikutací trávník provzdušňujete a zlepší se tím příjem živin a vláhy,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach a dodává, „v ten samý den ještě prohoďte trávník křemičitým pískem zrnitosti od dvou milimetrů. Dává se v množství dva litry na metr čtvereční na jižní, východní a západní stranu a tři litry na metr čtvereční na sever, protože tam je nejvíc vlhkosti a mechu.“ Tím vytvoříte přirozenou drenáž v jílovité půdě.

 

Sekejte, řežte a stříhejte

Pro sekání trávníku je základním předpokladem mít u sekačky dokonale nabroušené nože. V opačném případě totiž trávu při sečení třepíte a ta je pak náchylnější na houbové choroby, rychle žloutne a usychá. „Pokud v trávníku najdete houbovité choroby, znamená to, že je půda překyselená. Doporučujeme tedy zvýšit její pH,“ vysvětluje specialista.

 

I stromy, keře a živé ploty potřebují omlazující jarní sestřih. „U stromů přihlédněte k odrůdě, protože každý druh potřebuje trochu jinou péči.Keře a živé ploty zastřihujte razantněji. Deset až dvacet centimetrů zástřihu pod ideální výškou neuškodí. Rostliny rychle poženou do výšky,“ doporučuje David Benda.

 

Voda v zahradě – zavlažování a jezírka

Před sezonou je nutné zkontrolovat zavlažovací systém a v případě potřeby vyčistit čerpadlo na vodu. Pokud máte kompresor, profoukněte jím hadicový systém, aby se vytlačily případné usazené nečistoty. „Pokud po ruce kompresor nemáte, pomalu vypouštějte vodu, abyste vytlačili vše, co v hadicích nemá být. Sledujte u toho, zda se někde neobjeví závada, například zda někde nevytéká voda anebo zda hadice není prasklá. Zkontrolujte také vodovodní kohoutek a tlak vody,“ popisuje odborník z Hornbachu.

 

Důkladně vyčistěte jezírko na zahradě a přidejte startovací jezírkové bakterie. Po 14 dnech lze nasadit ryby. „Tři týdny po startu zapněte jezírkovou UV lampu na čtyři až šest hodin denně. Tato lampa se v jezírku postará o ničení zárodků a hubení řas. Nenechávejte ji ale zapnutou déle, než je třeba. Ničili byste tím i ty správné bakterie,“ říká specialista.

 

Záhony a skleník

Záhony zryjte, provzdušněte a rozvrhněte si rozmístění rostlin. Do půdy doplňte hnojivo.  Skleník vydezinfikujte pomocí dýmovnice – zneškodní přezimující škůdce a zároveň poslouží jako celková dezinfekce. Zkontrolujte, zda polykarbonové části nepopraskaly a vyzkoušejte funkčnost větracího okna. Taktéž věnujte pozornost lištám a gumám, zda nejsou zpuchřelé. Tak by nemusely během sezony sklo udržet.  

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada