Že by hypoteční trh oživoval?

Research, 16.3.2023

Podle Hypomonitoru ČBA činil objem čistých (tj. bez refinancnování) nových hypoték letos v únoru 6,5 mld. Meziměsíčně jde o nárůst o více než 20 procent. To ale mnoho neznamená, protože leden byl (stejně jako celá druhá půlka loňského roku) extrémně slabý.

Navíc mají tato meziměsíční čísla v sobě silnou sezónnost. Budeme-li zkoumat mzm. růstu v průměru za „normální“ roky 2017-19, zjistíme, že v únoru „měla“ nastat zhruba stagnace. Zmíněný silný růst by tedy mohl vypadat, jako by se tento trh vysloveně probouzel. Jenomže v lednu se dal čekat mzm. propad o méně než 10 %, a ve skutečnosti byl přibližně dvacetiprocentní – o měsíc dřív tedy trh vysloveně usínal.

O oživování trhu s hypotékami v únoru bych zkrátka rozhodně nemluvil. Jistý signál směrem k probuzení se může zdát přicházet z trhu s úrokovými deriváty, které jsou obvyklým základem pro hypoteční sazby: sazba korunového 5Y IRS klesla za poslední dva týdny z 5,5 % těsně pod 5 %. Mohli bychom tedy čekat, že brzo budou klesat i sazby z nových hypoték. Jenomže zmíněnému IRS těsně pod 5 % a obvyklé marži kolem 1pb odpovídá sazba těsně pod 6 %; a právě takovou průměrnou sazbu hlásí Hypomonitor už v únoru. Pro viditelný pokles sazeb (s výjimkou možných akčních nabídek) v tuto chvíli tedy není prostor.

Michal Skořepa, analytik České spořitelny

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Hypotéky