Ceny rodinných domů padají. Lepší je ale pronajmout, než prodat

B3 Technology, 31.3.2023
reality, prodej, pronájem

Ceny rodinných domů setrvale od minulého roku klesají. Nejvíce jsou zasaženy dražší rodinné domy nad 10milionů korun. Podle dat Videobydleni.cz poptávka po takových nemovitostech meziročně klesla až o 85 %. Ceny dražších rodinných domů od minulého roku meziročně spadly až o 25 %.

Vzhledem k rétorice České národní banky nemůžeme v nejbližších měsících očekávat nějaký zásadní obrat v poptávce po dražších nemovitostech. V některých regionech již ceny klesají mnohem pomaleji, a to především díky neochotě prodávajících jít dále s cenou dolů. Počet takových nabídek meziročně vyrostl o 56 %. Nabídka bobtná a neochota prodávajících slevovat již narazila na své hranice. Trh s dražšími rodinnými domy dále zamrzá,“ říká Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.  

Nedaří se vám prodat? Pronajímejte

Dle dat realitní portálu Videobydlení.cz meziročně vzrostla poptávka po rodinných domech na pronájem téměř o 100 %. Důvodem tohoto nárůstu je, že lidé ze střední třídy, kteří mají dobrý cashflow, nedosáhli na hypoteční úvěr, ale jsou schopni platit desítky tisíc měsíčně za své bydlení.  

Takových poptávek evidujeme měsíčně několik stovek napříč celou republikou. Bohužel v tomto segmentu přetrvává převis poptávky nad nabídkou. Rodinných domů na pronájem v ČR jsou pouze vyšší stovky jednotek, což na pokrytí poptávky bohužel nestačí,“ upřesňuje Veverka.  

Vysoká poptávka po rodinných domech na pronájem

Pokud vlastníte rodinný dům, který se vám nedaří prodat, je na místě se zamyslet nad možností dlouhodobějšího pronájmu i za cenu nějaké amortizace dané nemovitosti. Poptávka po pronájmech v tomto segmentu je vysoká a pronajímatel si bude moci vybírat. Na jeden rodinných domů k pronájmu evidujeme nižší desítky zájemců. Ve velké míře případů bohužel obchod nedopadne kvůli odlišným cenovým představám,“ radí Jakub Veverka a dodává, že je jisté, že do konce třetího kvartálu roku 2023 se v poptávce po segmentu dražších nemovitostí dramaticky nic nezmění.  

 

 

B3 Technology

Společnost B3 Technology, s. r. o. vznikla jako mateřská společnost skupiny firem cílící převážně na realitní trh. Core byznysem je on-line marketing v realitním sektoru. Ve struktuře firem vznikají nové start-upy zaměřené na e-commerce a PR.

Společnost se též profiluje jako venture kapitálová, investující do dalších startupových společností. Pro své klienty zajišťuje i odborné poradenství a mentoring.

Více informaci na: www.b3technology.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality