Muzejní noc v Jihočeském muzeu - v pátek 26. května 2023 od 17:00 do 22:00 hodin v hlavní budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Vás zve na tradiční akci pro děti i dospělé – Muzejní noc, která se koná v pátek 26. května 2023 od 17:00 do 22:00 hodin v hlavní budově Jihočeského muzea (Dukelská 1, České Budějovice).

Akci zahájí v 17:00 hodin venku před hl. vchodem muzea (ze strany Senovážného náměstí) Wild Sticks. Tento bubenický soubor z Českých Budějovic byl založen v roce 2007 a ve svých originálních skladbách mísí prvky latiny a pop music. Kapela je známá nejen hraním na bicí a perkuse, ale také hrou na bicí a různé sudy, díky čemuž je jejich bubenická show jedinečná. Bubnování je jejich život a je to vidět na energii, kterou během show vydávají.

Návštěvníky přivítají také oblíbení pouliční komedianti na chůdách s obříma rukama (Dell Arte) z uskupení Chůdadlo, které si v průběhu akce připravilo i další zajímavý program (např. žonglérskou školu a představení nebo pohádku Drak, Jiří a věž). Venku před muzeem určitě nevynechejte ani Tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty, které jsou založeny na zcela odlišné vizuální stránce oproti hrám klasickým a nabízí zážitek, který zamotá hlavu fantaskními příběhy. Děti jistě zaujme i malování barvami na obličej od Gabriely Chvojkové.

V přednáškovém sále muzea v přízemí je připravena dílna s výrobou odznaků nebo si zde můžete pořídit snímek na památku v zábavném fotokoutku PIXBOT. Edukační sály v přízemí pak nabízí Africké dílny (výroba oděvních doplňků, šperků a dekorací).
Divadlo Víti Marčíka si pro návštěvníky akce připravilo v Barokním sále muzea dvě představení – Bajaja a Šípková Růženka. Slovy pana Marčíka: „Jsme rodina, která žije divadlem, a divadlo, které žije rodinou.“

Nedílnou a oblíbenou součástí Muzejní noci jsou samozřejmě i výstavy a expozice. V přízemí budovy určitě navštivte novou výstavu Umění černé Afriky, jejímiž autory jsou manželé Jana a Viktor Ambrožovi - provozovatelé Zoologické zahrady ve Dvorci u Borovan. K vidění je jejich rozsáhlá a unikátní sbírka afrického kmenového umění, kterou získali během svých cest po Africe (hl. masky a sošky), dále textil, hudební nástroje, tradiční africké šperky nebo zbraně a také platidla. Část výstavy se věnuje i rozmanité africké přírodě. Fanoušky motorismu jistě potěší výstava milevského sběratele Martina Kupce: ŠKODAautomobily na plakátech a v prospektech 1945 – 2022. V den konání Muzejní noci se otevře prodejní výstava masožravých rostlin Markéty Aubrechtové, která potrvá do 4. 6. 2023, včetně pondělí. K vidění jsou desítky druhů masožravek ze všech kontinentů (např. špirlice, mucholapky, masožravé liány, rosnatky, tučnice, heliamfory, vodní i terestrické bublinatky a mnohé další). V rámci Muzejní noci proběhnou i dvě komentované prohlídky této výstavy. Především pro děti je pak připravena i hravá a interaktivní výstava Pat a Mat od autora Ondřeje Sedláčka, která představí svět těchto dvou pověstně nešikovných kutilů. Těšit se můžete třeba na animační dílnu, originální scény a loutky z oblíbeného večerníčku, hernu nebo fotokoutek. Vřele doporučujeme i návštěvu stálých expozic - Příběh města Českých Budějovic prezentuje dějiny města a okolí od pravěku až do 20. století a stálá expozice ve 2. patře pak představuje to nejlepší z oblasti přírody, geologie, archeologie a národopisu. Ne nadarmo získala tato expozice 1. místo a titul Muzejní výstava roku v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis!

Na terase muzea si můžete odpočinout u kávy a dát si také něco na zub v kavárně RAW od Kočovky Lenky Kočové nebo využijte stánek s občerstvením (Lucullus) venku před hlavním vchodem do muzea.

Určitě si nenechte ujít vrchol celé akce! Muzejní noc zakončí venku před hlavním vchodem ze strany Senovážného náměstí před 22:00 hod. duo ze souboru Ilusias, který si připravil akční světelnou show Colour Party. Ponořte se do víru kruhů, užívejte fantazii světel a poznejte bytosti v pohybu. Žonglování, tanec a párová akrobacie uchvátí vaši představivost. Tento soubor už od roku 2011 zajišťuje originalitu každé show, o čemž svědčí např. vyjádření poroty soutěže Česko Slovensko má talent z r. 2021: „Děkujeme, že jste přišli do naší show, neboť jste jí povýšili,“ řekl Jaro Slávik po jejich představení. „Zůstala mi husí kůže od začátku až do konce. To se mi stává málo, že by mne to už od začátku takto chytlo,“ přiznala Marta Jandová.

Podrobný program najdete na webu Jihočeského muzea.

19.05.2023Bc. David Hocke


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky