V Česku odstartovaly investice do realit přes blockchain

Redakce, 19.7.2023

Česká společnost InvestBay začala jako první na českém trhu nabízet investice do nemovitostí prostřednictvím tokenů. Investoři z řad fyzických osob i firem mohou do podílů na nemovitostech vložit částky od 500 eur. S podíly pak mohou dále obchodovat.

Podle zakladatele a generálního ředitele InvestBay Daniela Rajnocha jsou domácí úspory v hodnotě miliard korun vázané na účtech s nízkým nebo žádným úrokem.

Nová platforma jim dává možnost dosáhnout výrazného zvýšení výnosů za nízkého rizika, které poskytuje realitní trh. Výnos bude individuální podle konkrétní nemovitosti a bude se pohybovat zhruba mezi osmi a deseti procenty.

"Věříme, že každý by měl mít příležitost získat bohatství investováním do reálného majetku. To je důvod, proč jsme zpřístupnili investice do nemovitostí všem, a to prostřednictvím bezpečných, osvědčených blockchain technologií," říká Rajnoch.

Nakoupit jde jen část nemovitostí pomocí tokenů

InvestBay bude nakupovat perspektivní nemovitosti, které rozdělí na části, a ty se jako tokeny zapíší do blockchainu. Zpočátku se chce soustředit na rekreační a rezidenční nemovitosti v ČR, například v oblíbené lokalitě Lipno. Pro rozjezd disponuje vlastním kapitálem 800 000 eur, zhruba 19 milionů korun.

"V tokenizaci vidíme otevření nového trhu i pro developery, kteří se v současnosti potýkají se zmrazením trhu kvůli drahým hypotékám," dodává Rajnoch. Výhodou podle něj je, že investor vždy ví, do jaké konkrétní nemovitosti investuje. Navíc si ji pak může za výhodnějších podmínek sám pronajmout.

Jediní v Česku, v zahraničí je to trend

Investiční nástroj má podobu vyhrazené platební karty vydané společností MasterCard. Investor nahraje peníze na účet a může začít nakupovat. S tokeny pak může na sekundárním trhu obchodovat, což znamená zachování vysoké likvidity investice. Může ji také kdykoliv prodat. Každá investice je krytá podílem na konkrétní nemovitosti.

InvestBay je zatím jediná firma v Česku, která investice do realitních tokenů nabízí. V Evropě a USA již existují desítky firem, které na podobném modelu fungují. I když má InvestBay počáteční ambici etablovat se na českém trhu, do budoucna počítá s expanzí i do dalších zemí.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky