Ve stresu z odvykání kouření? Pomohou dechová cvičení

Redakce, 27.7.2023
Zdroj Pixabay

Kouření je celosvětově jednou z nejčastějších příčin předčasného úmrtí. Nikotin obsažený v cigaretách je vysoce návykový a může být velmi obtížné se závislosti zbavit. Existuje však mnoho způsobů, jak si odvykání usnadnit, a dechová cvičení jsou jedním z nich.

Mohou totiž snižovat stres a úzkost, které jsou častým spouštěčem touhy po cigaretách. Zlepšují také náladu, díky čemuž je snazší zvládat abstinenční příznaky. Pokušení kouřit pomáhají překonat díky pozitivnímu vlivu na koncentraci a soustředění. Příjemným bonusem, který pomůže věnovat se při odvykání potřebné pohybové aktivitě, je zvýšená hladina energie. Navíc dechová cvičení kladně působí na kvalitu spánku a jak každý ví, dobře odpočatý člověk lépe zvládá náročné výzvy, mezi které boj se závislostí nepochybně patří.

Existuje mnoho různých dechových cvičení. Vyzkoušejte tato dvě nejsnazší:

Hluboké dýchání je nejjednodušší dechová technika, kterou můžete trénovat. Jednoduše se posaďte nebo si lehněte do pohodlné polohy a zavřete oči. Pomalu, klidně a plně se nadechněte nosem a pak vydechněte ústy. Pokračujte v této technice po dobu 3-5 minut, postupně můžete prodloužit až na 10 minut.

Brániční dýchání je dýchání do břicha místo hrudníku. V pohodlné poloze – ideálně v lehu na zádech s pokrčenými koleny, si umístěte jednu dlaň na břicho a druhou na hrudník. Zvolna a klidně se nadechněte nosem a nechte mírně vyklenout břišní stěnu, abyste cítili její pohyb pod dlaní. Vydechněte opět nosem a nechte břicho klesnout. Opět můžete takto dýchat nejprve 3-5 minut a postupně prodloužit až na 10 minut.

Naučit se správně dýchat je možné podle mnoha knih, kurzů, aplikací a videí. Volně dostupná jsou například videa vzdělávací platformy Plice.online s přední lektorkou a autorkou knih o zdravém pohybu

s Lenkou Oravcovou: 


Zdroj: Youtube

Zdroj: Youtube

Zdroj: Youtube

Abyste při odvykání kouření využili dechová cvičení co nejlépe, zkuste se držet několika zásad:

● Začněte pomalu. Dejte si čas, abyste dechová cvičení natrénovali a začlenili je do svého každodenního života, třeba jako rutinu před spaním.

● Buďte trpěliví. Odvykání kouření je proces a může nějakou dobu trvat, než se zbavíte návyku.

● Nebojte se požádat o pomoc. Pokud máte potíže s odvykáním kouření, můžete o pomoc požádat svého lékaře, nebo se obrátit na Národní linku pro odvykání kouření.

Jakmile odložíte cigarety, do 20 minut se váš krevní tlak a tepová frekvence vrátí k normálu, zlepší se vám krevní cirkulace v horních i dolních končetinách. Do 3-9 měsíců se funkce plic v průměru zlepšují o 5-10%. Do 10 let klesne riziko vzniku plicní rakoviny na polovinu rizika kuřáka. Myslete však na to, že u bývalého kuřáka už nikdy neklesne riziko rakoviny plic na úroveň nekuřáka. Toto zákeřné onemocnění je možné vyléčit jen v případě, že je nádor odhalen v počátečním stádiu, které však většinou nemá žádné příznaky. Proto v ČR běží národní Program časného záchytu karcinomu plic. Je určen kuřákům ve věku 55-74 let – současným i bývalým, kteří vykouřili 20 a více balíčkoroků. Tedy pro ty, kdo kouřili 20 let balíček cigaret denně, nebo 40 let půl balíčku atd. Pokud patříte do uvedené věkové skupiny a jste (nebo jste byli) silným kuřákem, zeptejte se na program svého praktického lékaře. Základní pneumologické vyšetření je bezbolestné a může vám zachránit život.



Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky