UBM postaví ve Vídni nejvyšší mrakodrap ze dřeva na světě

UBM Development AG bude realizovat výstavbu projektu Timber Marina Tower, 113 metrů vysoké kancelářské budovy s dřevo-hybridní konstrukcí ve vídeňské čtvrti Handelskai. Společnost současně pokročila s rezidenčním projektem Timber View a kancelářskou budovou Timber Peak v Mainzu a s přípravou čtvrti LeopoldQuartier ve Vídni. UBM plánuje stát se největším evropským developerem ekologických budov s dřevěnou konstrukcí. V České republice na vizi mateřské společnosti navazuje UBM Development Czechia, která staví rezidenční projekt Timber Praha, první dřevěné vícepodlažní bytové domy v hlavním městě. Oproti ambiciózním projektům výškových budov v zahraničí mají však energeticky udržitelné domy Timber Praha maximální výšku 12 metrů, a to v důsledku omezení vyplývajících z tuzemské legislativy.
Timber Peak (Mainz, Německo) ©Sacker Architekten
Ve stavebnictví se dřevostavby, s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí, stávají stále výraznějším trendem. V zemích západní a severní Evropy se běžně staví rezidenční i komerční projekty ze dřeva, překonávající výškovou hranici několik desítek metrů. V tuzemsku při výstavbě dřevěných budov představuje zásadní problém rigidní legislativa, která s ohledem na požární předpisy umožňuje výstavbu do maximálně čtyř nadzemních podlaží, resp. 12 metrů požární výšky. V sousedním Rakousku přitom povolují standardně stavby s dřevěnou nosnou konstrukcí až do šesti nadzemních podlaží, tzn. do 18 metrů. V praxi je navíc uplatňováno individuální schvalování, díky čemuž lze stavět budovy o mnoho metrů vyšší. „V České republice jsou předpisy nejpřísnější. Zatím vůbec nereagovaly na vývoj materiálů a technologií při výstavbě ze dřeva,“ říká ředitel projekčního oddělení UBM Development Czechia Tomáš Krejčí. „V Rakousku oproti tomu již existují předpisy přímo pro dřevěné stavby. Obvyklá maximální výška je přízemí a šest pater, kde se podle typu budovy dřevo kombinuje se železobetonem. Ten se používá vždy pro suterén a pak většinou pro jádra staveb, případně pro přízemí nebo také první patro. U vyšších objektů ze dřeva je třeba inženýrského přístupu projektu požární ochrany, který umožní i vyšší stavby. To je v Rakousku a Německu možné, naše norma v ČR to však zatím nepřipouští,“ dodává Tomáš Krejčí .
Příklady dobré praxe ze sousedních zemí
Ve Vídni vzniká rovněž projekt LeopoldQuartier se zhruba 75 000 m2 podlahové plochy. Stane se první městskou čtvrtí v Evropě, kde vyrostou budovy s dřevo-hybridní konstrukcí. Součástí komplexu jsou byty a kanceláře. Díky důslednému využívání geotermální energie a fotovoltaiky bude projekt při svém provozu CO2 neutrální. Dokončení výstavby plánuje UBM v polovině roku 2025.
Timber View (Mainz, Německo) ©Patricia Bagienski

Timber Praha (MČ Praha-Řeporyje, ČR)
První udržitelná dřevostavba bytových domů v novodobé historii Prahy
UBM výstavbu dřevostaveb zahájila také v České republice. „V roce 2022 jsme zpracovali projekt Timber Praha , což jsou komorní bytové domy ze dřeva s celkem 62 byty o dispozicích od 1+kk až 4+kk . Železobetonové suterény se začaly stavět v březnu 2023, montáž dřevěné části jsme zahájili na konci června 2023 a nyní už dva domy stojí. Dřevěná část má být kompletně hotova do konce letošního roku a kolaudace proběhne ve 2. polovině roku 2024,“ říká Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia, a dodává: „Jedná se o první projekt svého druhu v Praze. U nás je to vlastně průkopnický počin, z pohledu Rakouska, Německa nebo skandinávských zemí se ale již jedná o běžnou stavbu. UBM v České republice je velmi aktivní, pokud jde o iniciativy týkající se rozsáhlejší výstavby ze dřeva jako ekologického materiálu. Jsme v kontaktu s řadou dalších odborníků v této oblasti. Ve spolupráci se zástupci některých bank, developerů a architektů jsme navíc založili odbornou Platformu pro udržitelné stavebnictví ze dřeva a společně podporujeme připravovanou změnu požární normy, která v budoucnu umožní stavět ze dřeva také vyšší budovy.“
Dřevostavby jsou budoucností udržitelného bydlení. Výstavba ze dřeva přináší zkrácení doby realizace až o polovinu díky tomu, že se při ní využívá moderní technologie prefabrikace. Dřevo je trvanlivý a obnovitelný přírodní materiál , který má pozitivní vliv na lidskou psychiku. Vytváří přirozené prostředí, udržuje ideální vlhkost vzduchu, snižuje stres a má také antibakteriální účinky. V projektu Timber Praha se dřevo stane rovněž součástí interiérů bytů a společných prostor budov jako designový prvek. Tyto energeticky šetrné domy s energetickým průkazem v nejúspornější kategorii A a ekologickou certifikací BREEAM Excellent budou dále vybaveny tepelnými čerpadly, fotovoltaickými panely, geotermálními vrty a chytrými technologiemi.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- PSN v projektu Vanguard představuje poslední vzorový loft. I v industriálním prostoru jde vytvořit útulný 4+k se dvěma koupelnami pro rodinu
- Bytová výstavba v Královéhradeckém kraji v 1. až 3. čtvrtletí 2023: byla zahájena výstavba 1 204 bytů, meziroční pokles o 5,6 % a mezi kraji třetí nejpomalejší, dokončeno bylo 1 069 bytů - meziroční propad o 15 %
- Zásoby plynu v Česku se k 25. 11. mírně snížily a aktuálně dosahují 97% naplněnosti zásobníků
- Jak digitální řešení změní podobu projektového managementu v roce 2024 i mnoho let poté
- Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné v bytě? Význam inflačních doložek roste, jsou ale často neplatné
- Aku pohon je stále využívanější u firem i veřejnosti. Baterie do elektroaut by do roku 2025 měly podle odhadu Goldman Sachs zlevnit o 40 %