Zásoby plynu v Česku k 17. září dosahují téměř 96% naplněnosti zásobníků - ČEPS přebral RWE Gas Storage CZ

Stav zásob plynu se v ČR opět navýšil, vyplývá to z dat zásob plynu pouze pro potřeby ČR.

Došlo k navýšení kapacity zásobníků RWE o 214 GWh, proto ve statistice klesla procentuální naplněnost i přesto, že absolutní rostla.

Zásoby plynu v Česku za poslední týden stouply o 0,31  procentního bodu. Je to způsobeno převážně vyšším plněním a sníženou spotřebou plynu vzhledem k letnímu počasí.

Zásobníky byly k 17. 9. naplněny z 95,49 %, resp. činí 37729,2 GWh plynu. Ze statistiky týkající se zásob plynu určených pro spotřebu v Česku vyplývá, že při průměrné roční spotřebě by současné zásoby vydržely na 169 dnů. Při zohlednění zimní spotřeby pak 96 dnů. Pokud by se zásoby měly využít v zimním období pouze pro domácnosti, vystačily by na 373 dnů. Plnění zásobníků se poslední dny pohybuje nad úrovní 65,35 GWh. Spotřeba dle posledních dat dosáhla 35,5 GWh/den a stav zásobníků se pomalu a jistě blíží k celkovému naplnění.

Cena plynu ve virtuálním uzlu TTF nyní na říjen dosahuje 34,805 EUR za MWh a na druhý kvartál příštího roku 50,66 EUR. S ohledem na velký rozdíl cen patrně již nelze plyn levně nakoupit nyní a draze prodat na začátku příštího roku právě kvůli vyčerpání smluvních kapacit zásobníků.

Naplněnosti dosáhly zásobníky naposledy v polovině listopadu 2022, od té doby docházelo převážně k poklesu. Největší kapacitou zásobníků disponuje RWEGas Storage s objemem 28 870 GWh. Jejich naplněnost se nyní pohybuje na zhruba 95,45 % k datu 17.9. 

ČEPS přebral RWE Gas Storage CZ, čtěte zde

 

Ceny zemní plyn Interaktivní graf

Zdroj dat: zásoby plynu.cz, agsi.gie.eu, transparency.entsog.eu

 

 

 

Jitka Vondroušková

Víceleté zkušenosti má Jitka Vondroušková z letectví a cestovního ruchu, turismu i administrativy ve státní správě a soukromém obchodním sektoru.

Autorství a editace pro Kurzy.cz a Bydlet.cz od února 2022. Zájmy cestování, zvířata, příroda a životní prostředí, četba a hudba.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Energie