Se začátkem listopadu přichází Black Friday. Největší předvánoční akce trvá u některých prodejců i celý měsíc

Black Friday

Napříč českými obchody a e-shopy startuje Black Friday, jedna z největších prodejních akcí roku. Podle dat maloobchodního prodejce DATART v tomto období průměrně dochází k 35procentnímu nárůstu prodejů. V oblasti elektroniky mají Češi tradičně největší zájem o zlevněné mobilní telefony, notebooky či chytré hodinky. Oblíbené jsou i malé kuchyňské spotřebiče. V kontextu aktuální ekonomické situace DATART očekává o Black Friday vysoký zájem.

Slevová akce Black Friday každoročně startuje období předvánočních nákupů. Ačkoliv v České republice nemá tak dlouhou historii a tradici jako ve Spojených Státech, jeho popularita mezi zákazníky stále roste. Díky tomu se postupně stal jedním z prodejních vrcholů roku. Spotřebitelé si zvykli na to, co od prodejní akce mohou očekávat a velká část z nich s ním proto počítá jako s první příležitostí nákupu vánočních dárků za zvýhodněné ceny. Podle maloobchodního prodejce DATART v rámci akce Black Friday průměrně dochází k nárůstu prodejů řádově o 35 procent.

Ve srovnání se zámořským předobrazem se pojetí Black Friday ze strany českých prodejců v některých aspektech liší. Nejvýraznějším rozdílem je jeho délka. Zatímco v USA prodejní akce obvykle trvá pouhý jeden den, u nás prodejci často přistupují k rozšíření akce na více dní. Není neobvyklé, že slevová akce trvá i celý měsíc.

„Black Friday jsme podobně jako v předchozích letech rozšířili na téměř celý listopad. Díky delšímu trvání akce si mohou zákazníci výběr zboží více promyslet a třeba i využít odborného poradenství na prodejnách od našich elektospecialistů. Kromě toho, že vycházíme vstříc zákazníkům, kteří by akci jinak nemuseli stihnout, tímto krokem také předcházíme zbytečnému přeplnění prodejen a zvyšujeme tak zákaznický komfort. Zároveň eliminujeme riziko přetížení naší infrastruktury,“ vysvětluje tisková mluvčí DATARTu.

Začátek předvánočního šílenství

Největšímu zájmu se během akce Black Friday podle dat DATARTu tradičně těší drobná elektronika, jako jsou mobilní telefony, sluchátka, notebooky, chytré hodinky či fitness náramky. Velký zájem zákazníci projevují také o malé domácí spotřebiče, jako jsou kávovary nebo kuchyňské roboty. Často se tedy jedná o produkty, které Češi o měsíc později najdou pod vánočním stromečkem.

„Na zákazníky čeká téměř pět a půl tisíce zlevněných produktů. V průměru se výše slev pohybuje mezi 15 a 20 procenty. Nejvíce zákazníci ušetří v kategorii televizorů, kávovarů a velkých domácích spotřebičů,“ vyjmenovává Petra Psotková. Ani při zvýšeném odbytu by však podle ní nemělo hrozit, že se na zákazníky nedostane. „Zboží pro předvánoční období objednáváme s předstihem a výrazně navyšujeme zásoby přímo na prodejnách. Zákazníci si tak mohou většinu zboží na našich prodejnách vyzvednout do 30 minut od objednání,“ upozorňuje.

Vysoká očekávání týkající se zájmu o Black Friday podporují trendy v nákupním chování. V posledních několika měsících až letech čeští spotřebitelé častěji vyhledávají způsoby, jak ušetřit. Nevadí jim proto si s nákupem počkat na slevovou akci, jako je právě Black Friday, kde mohou vybrané zboží pořídit za výhodnější ceny. Nejčastěji takto čekají s nákupem dražšího zboží, jako jsou větší domácí spotřebiče či televizory.

„Od loňského roku přetrvává vysoký zájem o energeticky úsporné spotřebiče, které mohou dlouhodobě šetřit výdaje domácností na energie. Zákazníci každý nákup více zvažují a více si proto vyhledávají informace a využívají odborné rady našich expertů,“ říká mluvčí.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy