Družstevní byty minulostí? Jde to i moderně!

Redakce, 22.11.2023
druzstevní bydlení ilustrační

Družstevní bydlení má v Česku dlouhou tradici, mylně je ale spojováno spíše s minulým režimem. První družstevní výstavba na našem území přitom probíhala ještě před vznikem první republiky. Po téměř úplném zastavení družstevní výstavby po roce 1989 se v poslední době ukazuje, že družstva mají své místo i v 21. století. Čím to je? Hlavními výhodami jsou nižší pořizovací cena a skutečnost, že na družstevní byt dosáhnou i lidé, kteří nemohou čerpat hypoteční úvěr na pořízení vlastního bytu. Kam se tedy družstevní bydlení za poslední roky posunulo, a proč byste o něm měli uvažovat?

Dostupnější cena je rozhodující

Mezi hlavními výhodami současného družstevního bydlení se nejčastěji zmiňuje jeho nižší pořizovací cena, což nemusí být zcela přesné. Platí však, že při pořízení družstevního bytu (družstevního podílu a s ním spojeného práva nájmu družstevního bytu) je možné využít model družstevního financování. Tedy, že nový člen družstva uhradí jednorázově členský vklad, který se v případě novostaveb družstevních domů pohybuje v řádu 20 % prodejní ceny podílu. Zbytek zdrojů na pokrytí nákladů spojených s výstavbou domu pak zajistí družstvo komerčním úvěrem. Člen družstva se pak v následujících letech formou anuitních splátek družstvu podílí na splátce jemu příslušné částky úvěru. Kupující tedy nemusí čerpat hypotéční úvěr, pro jehož získaní nemusí splňovat přísné podmínky.

Družstevní byty pro své obyvatele představují také nižší administrativní zátěž, např. při převodu družstevního podílu nepotřebujete znalecký posudek ani nevyplňujete formulář pro změnu vlastnických práv v katastru nemovitostí.

Podnájmu dejte sbohem

Vzhledem k současným, i když stále proměnlivým, cenám realit a výši hypotečních sazeb, je potřeba znova podtrhnout dlouhodobě stabilní dostupnost družstevního bydlení. Náklady na každý byt jsou totiž rozděleny mezi všechny členy konkrétního družstva, což na našem trhu umožňuje snížit počáteční náklady za družstevní podíl a zvýšit dostupnost bydlení pro více lidí. V praxi to znamená, že se zájemci vyhnou bydlení v podnájmu, ale také vysokým nákladům na pořízení vlastní nemovitosti. Zvlášť v dnešní komplikované době tak bytová družstva pro mnohé poskytují zlatou střední cestu za „vlastním“ bydlením,” zdůrazňuje předseda SČMBD Jan Vysloužil.

Často se setkáváme s výtkou, že družstevní bydlení se vlastnickému nemůže rovnat, protože družstevník vlastní „pouze“ podíl a ne svůj byt a je tedy omezený na svých právech. Je na místě uvést skutečnosti na pravou míru. Vlastnické bydlení i družstevní mají řadu podobností: u obou forem rozhoduje o zásadních věcech domovní schůze (u družstva členská schůze, u vlastnických bytů je to shromáždění vlastníků), u obou forem se volí statutární orgán (představenstvo družstva nebo výbor společenství vlastníků), který za svou funkci odpovídá, u obou forem jsou základním dokumentem stanovy, o jejichž obsahu rozhodují členové, družstevní podíl lze stejně jako byt ve vlastnictví převádět bez souhlasu družstva a v případě úmrtí člena družstva je družstevní podíl předmětem dědictví.

Na staré paneláky můžete zapomenout

Když se řekne družstevní bydlení, většina z nás si představí stará sídliště panelových domů a spory ohledně společného užívání družstevního majetku. Takzvané paneláky si s sebou navíc z minulosti nesou stigma nekvalitních staveb s technickými nedostatky a nízkou životností.

Kromě už existujících bytových družstev v dnešní době vznikají nové družstevní projekty, které nabízí energeticky úsporné domy vystavené moderními technologiemi,” vysvětluje předseda SČMBD. Projekty jsou zpravidla realizovány v klidnějších lokalitách, v moderním stylu a pro menší počet obyvatel, mezi nimiž je domluva snazší.

„Družstevní projekty v západní Evropě kombinují moderní výstavbu s komunitním životním stylem, snížením nákladů za bydlení a zátěže pro obyvatele. To k nim přirozeně láká především mladé rodiny, ve svém principu jsou ale otevřená všem ,” připomíná předseda Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) Jan Vysloužil.

Nová doba poskytuje nové možnosti. Příkladem toho může být například novostavba viladomů v severočeském městě Dobruška dokončená minulý rok. Stavební bytové družstvo do tamějšího komplexu zasadilo čtyři moderní bytové domy s nadčasovým designem i kvalitní infrastrukturou. Každý z nich disponuje 13 bytovými jednotkami různých dispozic a díky detailům, jako jsou prosklené části domu, obložení vlnitým plechem či exteriérové žaluzie, navazují na trendy současných novostaveb. Samozřejmostí je i prostor pro společnou kolárnu nebo ekonomicky i ekologicky výhodné napojení teplovodu na biomasu.

Tyto technické a stavební prvky přitom neukazují jen na kvalitu samotné stavby, ale také na to, že družstevní byty dnes nabývají zcela nového standardu. „ Moderní družstva jsou dnes atraktivní především pro mladé lidi, kteří hledají cenově dostupné, komunitně orientované a ekologicky udržitelné způsoby bydlení v technicky nadstandardním provedení. Právě takovýchto projektů proto přibývá a brzy by měly tvořit ještě významnější součást českého bytového trhu. Nové projekty jako Dobruška jsou toho důkazem ,“ dodává Vysloužil.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky