Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

kraj-lbc.cz, 6.3.2024
06. 03. 2024
 

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2.160.000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku.

Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2.160.000 korun,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Výměny se dočká celé opláštění pěstebních skleníků č. 8, 9 a 10. Zároveň se nainstaluje nová stínící clona s tepelně izolačními vlastnostmi, což uspoří energii zejména v zimním období. Skleníky č. 8 a 9 doplní větrací okna pro lepší termoregulaci v období letním.

V rámci modernizace botanické zahrady budou kromě dokončení první etapy rekonstrukce opláštění depozitního skleníku pokračovat práce na vytvoření generelu rozvoje zahrady, do nějž vedení botanické zohlední mimo jiné i výsledky studie hospodaření s vodou a výsledky prověřovací studie zahradních architektů. Vedle těchto technických akcí plánuje botanická zahrada několik výstav a akcí pro návštěvníky – Ledová města, výstavy jarních cibulovin, kaktusů, účast v rámci Crystal Valley Week a další.

„Zřídili jsme též nové oddělení edukace, které se zaměřuje na vzdělávání děti z mateřských a základních škol. Tomu budou odpovídat vzdělávací programy, které nyní připravujeme a chystáme na spuštění do plného provozu od září 2024. Současně oddělení edukace připravuje příležitostné programy jako doplnění některých výstav. Další oblasti jsou propagace a marketing, do kterých budeme letos hledat novou personální posilu. Společně pak budeme usilovat o vypsání soutěže na nové logo a vytvoření nové ucelené grafické identity,“ dodal Václav Lenk, ředitel Botanické zahrady Liberec, kterou vloni navštívilo 69.807 lidí.

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

 

 Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada