Jak zabránit tepelným výkyvům v podkroví

Redakce, 29.4.2024
zateplení podkroví izolace ilustrační

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou jen určitou místnost, ve které pobývají jen občas. Může zde být například pokoj pro hosty, herna či pracovna. Mnoho lidí ale podkroví obývá i trvale a obzvláště pro ty je velice důležité mít zde tepelný komfort. Ten úzce souvisí se správným zaizolováním celého prostoru, a to zejména střechy.

Každý prostor, který se nachází přímo pod střechou, je vystaven náročným podmínkám tepelných výkyvů. Pokud není střecha dostatečně zateplená, v chladnějším období nás to z hlediska pohodlí příliš neomezuje. Když není příliš velká zima, můžeme si občas dovolit dokonce i vypnout topení, ale při větších mrazech naopak zase musíme počítat s tím, že kvůli tepelným únikům budeme muset více topit a o něco si připlatíme.

Hlavní problém nastává v letních měsících, kdy se kvůli špatně zateplené střeše podkrovní prostor přehřívá a může zde být až nesnesitelné horko. Naštěstí existuje několik řešení, jak v podkrovním prostoru vyhrazeném pro bydlení či práci docílit optimální teploty za každého počasí.

Základy větrání

Mít otevřené okno od rána do večera není během horkých dnů ideální, protože zvenčí dovnitř proudí horký vzduch. Lepším způsobem je proto udělat na několik minut průvan, nejlépe tak, že otevřeme okna nejen v podkroví, ale také ve spodní části domu. Opakujeme pokaždé, když je třeba vyměnit vydýchaný nebo příliš zahřátý vzduch.

Nejlepší je větrat ráno, když je vzduch venku nejchladnější, a v době, kdy slunce svítí nejintenzivněji, větrání podle možností omezit. V tu dobu je také potřeba prostor co nejvíce utěsnit a pronikání slunečního záření maximálně omezit. A věřte, že i ta nejjednodušší textilní roleta je lepší než nic. Největší užitek však přinese roleta vnější, která je schopna zachytit více než 90 % slunečního záření.

Chladicí jednotka

Snížit teplotu v podkroví pomůže i klimatizace, která je však dosti diskutabilní ze zdravotního hlediska. Zchlazení prostoru sice ochrání tělo před přehřátím a následnou malátností a vyčerpáním, na druhou stranu by však teplota na klimatizačním zařízení měla být nastavena maximálně o šest stupňů méně, než je teplota venku. Což znamená, že pokud je např. 35 stupňů, ze zdravotního hlediska se doporučuje nastavit teplotu uvnitř na 29 stupňů. Prostor se tedy o něco ochladí, ale nebude to zadarmo a hlavně trávit čas v místnosti s teplotou kolem 30 stupňů pro člověka stejně není nikterak příjemné.

Izolace je základ

Nejlepším a hlavně nejúspornějším řešením je mít v podkroví dobře udělanou izolaci, přičemž rozhodující vliv na teplotu v podkroví má střecha. Když je ta správně zaizolována, v zimě nebude teplo zbytečně unikat a v horkých dnech zase nebude hrozit extrémní přehřívání prostoru.

Pokud hovoříme o izolaci, klademe důraz na slovní spojení správná izolace. Zateplení šikmé střechy vyžaduje materiály, které dokáží kopírovat tvar konstrukce krovu takovým způsobem, aby překonaly jeho nedokonalosti. Zamezí se tak vzniku prázdných míst, která se stávají tepelnými mosty, způsobujícími nejen úniky tepla, ale také srážení par z interiéru a následné vytváření plísní. Počet špatně zaizolovaných střech přitom alarmujícím způsobem narůstá. Může za to buď nevhodně použitý materiál, nebo jeho neodborná aplikace, přičemž náprava takových škod stojí zbytečně mnoho peněz.

Mezi nejvhodnější izolační materiály, které se využívají na střechy, patří PUR pěna. „Jedná se o stříkanou pěnu, která vyplní každý prostor, takže střecha je dokonale utěsněna a nevznikají zde tepelné mosty. Její nespornou výhodou je i to, že časem nemění tvar, takže nedochází k jejímu usednutí ani posunu a vzniku mezer, jak se to děje s jinými izolačními materiály. Tato pěna navíc dokáže „dýchat“ ve smyslu difuzní otevřenosti materiálu, takže v izolovaném prostoru nekondenzují páry a netvoří se plísně,“ vysvětluje Lukáš Kmenta, country manažer HBS pro Čechy a Slovensko, specialisty na izolace domů a budov.

Zmiňovanou pěnu lze navíc aplikovat při rekonstrukcích i zvenčí, bez nutnosti demontáže vnitřních sádrokartonů, takže nedochází ke komplikacím spojeným s rekonstrukcí střechy, která by obyvatele podkroví omezovala a znemožňovala jim tam pobývat. Nutno též podotknout, že hovoříme o izolaci, kterou mohou aplikovat pouze vyškolení odborníci, jež zároveň mohou garantovat i záruku minimálně 25 let na její životnost a funkčnost,“ dodává Kmenta.

Za pozornost stojí i okna

Druhým nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje teplotu v podkroví, jsou okna. Jistotou může být využití izolačních skel, která v létě chrání před nesnesitelným vedrem a v zimě zlepšují tepelněizolační vlastnosti rámu. Praktickým řešením jsou i okenní fólie, které se snadno aplikují na sklo a díky širokému výběru různé světelné propustnosti lze v interiéru dosáhnout optimálního poměru světla a zároveň pronikajícího tepla. Zásadní vliv na pronikání tepla do podkroví, či jeho únik v zimě, může mít v neposlední řadě i nesprávný způsob zasazení oken do střešní konstrukce.

Závěrem lze říci, že podkroví může být jedinečným a příjemným místem k životu, při jeho vytváření se ale nevyplácí podcenit izolační řešení střechy ani výběr a správnou instalaci oken. Důležité je také poradit se s odborníky a práci přenechat raději vyškoleným lidem, nejlépe certifikovaným mistrům s praxí a dobrými referencemi.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky