Inflace v Česku v květnu mírně klesla. Levnější byly hlavně potraviny, bydlení naopak zdražilo

Inflace v Česku už několik měsíců v řadě setrvává pod tříprocentní hranicí, v květnu mírně klesla. Spotřebitelské ceny v pátém měsíci letošního roku meziročně vzrostly o 2,6 procenta, což je 0,3 procentního bodu méně než v dubnu. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle statistiků květnové zpomalení meziročního růstu cen způsobily hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v květnu meziročně klesly o 0,2 procenta, naopak ceny služeb o 0,2 procenta vzrostly.

Na meziroční růst cenové hladiny mají podle ČSÚ největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde náklady vlastnického bydlení v květnu meziročně vzrostly stejně jako v dubnu o jedno procento. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,2 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 4,6 procenta), vodného (+ 10,9 procenta), stočného (+ 10,5 procenta), elektřiny (+ 11,1 procenta) a tepla a teplé vody (+ 3,6 procenta). Naopak ceny zemního plynu klesly 6,6 procenta a tuhých paliv o 3,9 procenta. Náklady na bydlení i energie tak stále z rodinných rozpočtů ukrajují více než před rokem.

Hned po nákladech na bydlení měly v květnu velký vliv na inflaci ceny v oddílu doprava, kde hlavně ceny pohonných hmot a olejů vzrostly meziročně o 10,8 procenta. Také alkoholické nápoje a tabák zdražily, konkrétně lihoviny o 6,1 procenta, víno o 1,1 procenta, pivo o 6,3 procenta a tabákové výrobky o 7,3 procenta. Stravování v restauracích je dražší o 7,5 procenta a ubytování o 10,2 procenta.

Podle předběžných výsledků vzrostl v květnu harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v Česku meziročně o 2,8 procenta. To je nad průměrem zemí eurozóny (+ 2,6 procenta) i sousedního Slovenska (+ 2,7 procenta), ale na stejné úrovní jako v Německu (+ 2,4 procenta). Ještě v prosinci 2023 bylo Česko s meziročním růstem HICP o 7,6 procenta nejhorší ze všech zemí EU.

Inflace už několik měsíců zůstává pod tříprocentní hranici, je tak stále pod úrovní základních úrokových sazeb stanovovaných Českou národní bankou (ČNB). Ta tak má stále prostor pro jejich další snižování, což pomůže rozhýbat nejen hypoteční trh, ale nastartuje to i celou českou ekonomiku. Lepší ekonomické vyhlídky pak s sebou přinesou i zvýšení poptávky po vlastním bydlení a rozproudí i z útlumu stále se probouzející realitní trh.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.

Více informaci na: www.ekospol.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy