EU hrozí energetická krize, Slovensko či Rakousko totiž nemají náhradu za ruský plyn

Představitelé EU se v rostoucí míře obávají, že celek přijde o ruský plyn, a moc neví, co si mají počít a kde za něj hledat náhradu. Ke konci letoška totiž dobíhá smlouva o přepravě ruského plynu přes Ukrajinu a nebude obnovena. Kyjev prodloužení smlouvy s ruskou stranou odmítá.

Ruský potrubní plyn přitom stále odebírá hlavně Rakousko nebo Slovensko.

Na řadu tak může přijít „fígl“, jenž umožní odstřižení EU od ruského plynu, aniž by na tom ovšem Kreml tratil.

Do ruského potrubí by se vtlačoval plyn původem z Ázerbájdžánu. Ten by pak putoval přes Ukrajinu do EU. Rusko by přitom nahradilo výpadek v dodávkách ázerbájdžánského plynu třetím zemím, který by vznikl právě tím, že by tento plyn nově místo ruského proudil do EU.

„Vlk by se nažral a koza zůstala celá“: EU by mohla říkat, že se odpojila od ruského plynu, Kyjev zase, že ruský plyn už nepřepravuje, a Rusko by nemuselo Evropu držet pod krkem, ba v EU vyvolávat energetickou krizi, jež podle některých expertů nyní hrozí, neboť by finančně „zůstalo na svém“.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Energie