Růst cen stavebních prací nekončí, materiály ale naopak mírně zlevňují

EKOSPOL, 17.6.2024

České stavebnictví hledá v posledních měsících stále své dno. Jednou z příčin je i pokračující zdražování v sektoru. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce v květnu meziročně vzrostly o 0,2 procenta. Naopak stavební materiál zlevnil o 0,2 procenta. Za celý loňský rok zdražily stavební práce meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta. Ještě o rok dříve v roce 2022 ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta).

Rodina, která vyčkává se stavbou rodinného domu, za každý měsíc odkladů přijde o desítky až stovky tisíc korun. Pokud by se do toho investor pustil před třemi roky, ušetřil by na běžném rodinném domě více než milion korun. Ještě více se zdražování projeví při výstavbě řádově dražší infrastruktury, kde se bavíme až o stovkách milionů korun navíc.

Jednou z mála oblastí, kde se situace začíná obracet k lepšímu, je bytová výstavba. Alespoň pokud se týče cen. Velcí zavedení investoři dokáží u velkých projektů se stovkami bytů se stavebními firmami vyjednat příznivější podmínky než ještě před nedávnem. Vydělá na tom i klient kupující nový byt, protože jeho dostupnost díky tomu bude lepší. Drobní stavebníci však stále musí čekat, kdy se tento vývoj projeví na všech úrovních. Do té doby se odkládání zahájení stavby či rekonstrukce nevyplatí.

 

 

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.

Více informaci na: www.ekospol.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality