Otevírá se nová expozice o životě a smrti ve středověké Třebíči (video)

„Tušil snad někdo, že v Třebíči stávalo kromě kláštera i opevněné sídlo rané šlechty? Že gotická fáze kostela sv. Martina měla patrně ještě staršího předchůdce? Jak vypadala dnes již navždy ztracená brána, ze které vycházely kamenné cesty na Znojmo a Vídeň? A kdo vůbec byli středověcí lidé, pohřbeni na zdejším hřbitově, jak vypadali, žili a umírali? Na některé z těchto otázek se pokusí odpovědět úvodní část expozice, vyprávějící o životě a smrti ve středověké Třebíči,“ uvedl hlavní archeolog Aleš Hoch z archeologického oddělení Muzea Vysočiny Jihlava.
Komnata života a smrti bude přístupná v otevírací době městské věže, tedy v květnu a říjnu o víkendech a svátcích a v hlavní sezóně od června do září denně. Vždy v čase 10:00 - 12:00, 12:30 - 17:00. Vstupné bude zahrnovat vstup do komnaty a zároveň i výstup na věž. Plné vstupné je 50 korun, snížené 30 korun. Slavnostní otevření nové expozice bude ve středu 10. července 2024 v 15 hodin.
„Archeologický výzkum byl součástí opravy širšího centra města, tedy Martinského náměstí a ulic Hasskovy a Kotlářské, která zahrnovala výměnu vodovodu, kanalizace, veřejného osvětlení a metropolitní sítě, a také obnovu povrchů komunikací a chodníků, sadové úpravy i nový mobiliář a byla dokončena v polovině června letošního roku. Už při nedávné rekonstrukci přilehlého Karlova náměstí zjistili archeologové spoustu nových informací a tento výzkum na ně hezky navázal. Přiblíží lidem tehdejší městskou populaci i podobu a vývoj dnešního Martinského náměstí v čase,“ řekl starosta Třebíče Pavel Pacal.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- V České Lípě rozkvete Léčivá zahrada – festival pro tělo i duši
- S rostoucí teplotou klesá pracovní výkon. Už při 27 °C se snižuje až o čtvrtinu
- Ztráta dat i koroze kontaktů. Co v létě nejvíc škodí elektronice a jak ji chránit?
- Jak zařídit chalupu? 5 praktických tipů a realizace designérky
- Výlety: Jihočeský zámek Orlík nad Vltavou stojí přímo nad přehradou. Na první pohled působí jako pevnost (audio)
- Zprávy z jižních Čech: Procházka divočinou a pak úchvatný výhled (audio)