Každý třetí majitel rodinného domu na Vysočině platí přes 60 000 Kč ročně za energie - zbytečně

Vysočina by mohla spotřebovávat o polovinu méně energie pro vytápění rodinných domů, než je tomu nyní. Stačilo by domy zateplit či vyměnit staré kotle. Každý třetí majitel rodinného domu platí za vytápění a energie přes 60 000 korun. Přitom zateplenou fasádu má pouze čtvrtina rodinných domů, opravenou střechu pětina, 10 % má fotovoltaické panely a 11 % tepelné čerpadlo. Vyplývá to z průzkumu, který realizovala Buřinka ve všech krajích ČR.

V souvislosti s nástupem období rekonstrukcí zjišťovala Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), jak k nim majitelé rodinných domů v jednotlivých krajích České republiky přistupují, zda volí energeticky úsporná řešení a jak je financují a zda zbytečně neutrácejí za vytápění. V ýsledky tohoto průzkumu potvrdila i rozsáhlá studie, kterou pro Stavební spořitelnu České spořitelny zpracovala renomovaná poradenská společnost. Přinášíme hlavní výsledky pro kraj Vysočina.

Teplo a peníze nemusejí utíkat okny, zdmi, ani střechou

Třetina majitelů rodinných domů na Vysočině platí za energie a vytápění přes 60 000 korun ročně. Pro srovnání, v Pardubickém kraji je to jen 21 % respondentů, v celorepublikovém průměru 29 %. „Pokud majitelé rodinných domů zrealizují potřebná opatření, jako např. zateplení, výměnu zdroje tepla za modernější a úspornější, je podle naší studie možné v kraji Vysočina uspořit 54 % energie potřebné na vytápění. Potenciál pro pozitivní změnu tedy vidím velký,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

„V prvním kroku je nejlepší se obrátit na bezplatné poradenské středisko EKIS, kde se Vás ujmou odborníci – energetičtí specialisté, kteří vám poradí konkrétní postup při realizaci opatření a získání dotace. Od letošního roku nově poskytují poradenství ohledně dotací také stavební spořitelny. Nejefektivnějším opatřením je zateplení obálky budovy, to výrazně sníží spotřebu energií a náklady na realizaci dalších opatření například na pořízení zdroje tepla. Určitě je velice důležité spolupracovat s autorizovaným projektantem a pro realizaci si vybrat stavební firmu s tradicí,“ vysvětluje Ing. Pavel Svoboda z Cechu pro zateplování budov ČR.

Rekonstrukce se nebojte: pomůže stát i zvýhodněné úvěry

Zkušenost se žádostí o dotace má podle průzkumu Buřinky v tomto kraji necelá třetina majitelů rodinných domů, 57 % o ni zatím nežádalo, každý desátý neplánuje žádnou úspornou rekonstrukci a pouze 1 % nemá zájem o finanční podporu. Obyvatelé Vysočiny doposud čerpali z programů Nová zelená úsporám dotace na opravu rodinných domů za téměř 1,8 miliardy korun.

Kam jít na Vysočině pro radu

Bezplatné dotační poradenství poskytuje Státní fond životního prostředí ČR, EKIS (Energetická konzultační a informační střediska) a nově také stavební spořitelny.Průvodní grafySdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Energie